כניסה לחברים רשומיםפרופ' אוריאל רייכמן

אדוני ראש הממשלה, גבירותיי ורבותי.

 

אדוני ראש הממשלה, אני מצטער שלא היתה לך הזדמנות להיות אתנו בארבעת ימי הדיונים האלה, מכיוון שהיית נהנה. כמעט כל הדוברים חלקו מחמאות למנהיגות שלך ולאומץ הלב שלך בטיפול בבעיה המדינית ואנחנו כולנו יודעים עד כמה קשה המלאכה בנושא המדיני. ההסדרים הצבאיים והביטחוניים, השאלות הלוגיסטיות, כלכליות ובמיוחד הבעיות הפוליטיות הבינלאומיות והישראליות, שכרוכות במהלך שאתה מוביל. אבל, יחד עם זאת, בכנס כולו הובעה לא אחת משאלה ובקשה, שלצד המאמצים הגדולים שאתה עושה בצד המדיני תופנה גם תשומת לב אישית שלך למספר נושאים בעלי חשיבות לאומית ראשונה במעלה. אחד הנושאים שעלה בכנס הזה, אדוני ראש הממשלה, היה נושא יישוב הנגב והגליל. ואנחנו יודעים שאתה אישית פועל וחי בנגב אבל ההרגשה הכללית היתה, שהנושא הזה הוא בעל חשיבות לאומית ראשונה במעלה ומייצג את הציונות של העת הזו. הנושא הוא בעל חשיבות גדולה במיוחד, לאור העובדה, שיהודים יאלצו לעזוב חלק ממקורות היישוב שלהם וחיוני לטעת מחדש את התחושה והאמונה בעתיד הציונות והפיתוח. אנחנו יודעים, שמינית את מנכ"ל משרד ראש הממשלה לטפל בנושא הזה אבל המעורבות האישית שלך חיונית כדי שתכנית האב אכן תיוצב, שלא תהיה בעיה עם הקצאת קרקעות ליזמים, שתהיה מדיניות נבונה של הפחתת מסים לאלה שיבואו לפתח את התעשיה במקום ושלבעיית הקרקעות הבדווית תמצא פתרון מהיר ויעיל. נואמים אחרים בכנס, אדוני ראש הממשלה, הביעו גם את המשאלה שלהם שהמסגרת התקציבית לא תיפרץ, שבעלי אינטרסים לא יצליחו לקבל טובות הנאה שיקלקלו את השורה של הרפורמות הכלכליות המוצלחות שעברו וגם כאן הובעה המשאלה בכנס, אדוני ראש הממשלה, שאתה תהיה על המשמר.

 

ולבסוף, אדוני ראש הממשלה, משאלה שהיא קיבוצית והיא גם אישית. אנחנו עדים לקשיים הלא קלים, שאתה ניצב בפניהם במישור הפוליטי, ואם אדם כמוך ניצב בפני קשיים מהסוג הזה ובראש מפלגה בת 40 מנדטים, אנחנו שואלים את עצמנו מה יהיה בעתיד ולכן לשיקול דעת להמשך הדרך אנחנו היינו מאוד מעוניינים שלפני שאתה מעביר את המושכות יום אחד, תשונה שיטת הממשל, כדי שהבאים בעקבותיך יוכלו לנהל את ענייני המדינה בלי כל הצרות או לפחות פחות בעיות מהם שאתה נתקל בהם היום.

 

אני מבקש להזמין עכשיו את מר רונלד לאודר שהוא מייסד בית ספר לאודר לממשל במרכז הבינתחומי שבזכותו למעשה קיים גם המכון שמביא לנו את כנס הרצליה. אנחנו אסירי תודה למר לאודר ומר לאודר יציג את ראש הממשלה.

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד