כניסה לחברים רשומיםהשופט מיכה לינדנשטראוס, מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור

 


מבחן הדמוקרטיה – חוק ואכיפתו
 


המצב בו ביקורת המדינה מסתפקת בדו"ח שנתי, שעוסקים בו כמה ימים ואח"כ הוא נדחק לקרן זווית, לא יכול להימשך. אם החברה הישראלית רוצה להיות מתקדמת, נאורה וטהורה, היא צריכה לראות את פני הדברים כפי שהם כיום, כי לא ניתן להמשיך כך. חייב להיות טיפול דרסטי שיש לו משמעויות רלוונטיות. המדיניות החדשה של משרד מבקר המדינה היא לפרסם את הדו"חות בזמן אמת. אתמול הגשנו דו"ח בנושא מיגון עוטף עזה, לאחר בדיקה יסודית ביותר. היה חשוב שזה יתבצע בזמן אמת ולא במונחים היסטוריים, וזאת בכדי שנוכל לשנות דברים ולהסיק מסקנות באותו זמן שהדברים מתרחשים בשטח. בחלק המקרים ולא תמיד תיעשה ביקורת בזמן אמת, אולם הכיוון הזה הוכיח את עצמו גם לגבי בדיקות אחרות שאנו מקיימים. 

ביקורת מדינה צריכה להיות חדה וללא משוא פנים, עם הסקת מסקנות שיכולות להיות כואבות. אני בדעה שהסקת מסקנות אישיות היא מרכז הביקורת. כולכם מבינים על מה אני מרמז... ביקורת צריכה להיות גלויה, שקופה ועם פרסום שמות בכדי שתהיה אפקטיבית. אנגליה, שמתקדמת מאוד בנושא הביקורת, מפרסמת שמות ללא בעיה. אין לכך מניעה חוקית. 

תופעת השחיתות הציבורית היא מרכז עבודתנו כיום. חלק מהדו"חות בנושא כבר פורסמו, וחלק יפורסמו בהמשך. אם אנחנו רוצים חברה טובה יותר, אנחנו חייבים לתת כתף למאבק הזה שמתקיים כרגע ובראשו מוסד מבקר המדינה. אני חושב שהציבור קלט את המסר, ואני בטוח שכולכם מבינים שאם החברה הישראלית תתמודד עם זה היא תיראה הרבה יותר טוב. 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד