כניסה לחברים רשומיםח"כ בנימין נתניהו, ראש האופוזיציה וראש תנועת הליכוד; רה"מ לשעבר

אנו עוברים ימים לא קלים. אף על פי שמערכות רבות במדינה נמצאות במשבר, אני אופטימי, כיוון שאני יודע מהן היכולות והעוצמות בעם שלנו. במדיניות נכונה ובהנהגה ראויה אנו יכולים לרתום כוחות אלו ולצאת מהמשברים לימים טובים יותר. 

 

בשנים 2002-3 ישראל היתה שרויה באחד מהמשברים הכלכליים העמוקים בתולדותיה. נדרשה רוח חדשה, והמדיניות הזו הוכיחה עצמה. היום בולטת עוצמת כלכלת ישראל. 

 

יציאת ישראל מהמשבר אז חייבה שלושה מרכיבים: אחד, ראית התמונה הכוללת. שניים, התווית מדיניות ברורה. שלוש, כושר ביצוע – כושר קבלת החלטות קשות, ויישומן בפועל. היום נדרשים בדיוק אותם דברים כדי לחלץ את המדינה מהמשברים הפוקדים אותה. 

 

מהי התמונה הגדולה כיום? אנו עומדים בפני אתגר גדול, איום האסלאם הקיצוני, על פלגיו ומשטריו השונים. זהו איום על העולם כולו, אולם ישראל בקו החזית.  

 

אין תרופה אחת למחלה זו. נדרשת ראיה רחבה ביותר, והיכולת לרתום גורמים רבים למאבק בה, ובראשם נגד המאמץ הגרעיני של איראן.  

 

ברצוני להתייחס למישור הבינ"ל. שם יש לנו הרבה מאוד מה לעשות, וחלק גדול מזה בגלוי ובפומבי. 

המשימה העיקרית שלנו היא לרתום את כל הגורמים האפשריים לדה-לגיטימציה ולבידוד איראן. זה לא נעשה עד כה ברמה המספקת.  

כל מדינה זקוקה לבריתות, גם מעצמה עולמית כמו ארה"ב, על אחת כמה וכמה מדינה קטנה כמו ישראל שעומדת בקו החזית. הכפלת כוח. זהו היסוד הראשון במדינאות.  

איך נעשה זאת לגבי איראן? המשטר הקיצוני שם נושא בחובו את זרעי כשלונו. ראשית, הוא פגיע כלכלית. ניתן להעצים את הלחץ הכלכלי על איראן ולחצים נוספים. שנית, אפשר להסיט את השנאה של אחמדיניג'אד כנגדו – להפוך משטר זה למנודה ובלתי-קביל במשפחת העמים, עד כדי ערעור קיומו. אפשר לסגור את רוב הדלתות בפניו. יש להתוות תכנית ברורה, להשתמש בקשרינו המיוחדים בעולם.  

יש ליצר נחשול דה-לגיטימציה למשטר האיראני תוך הפעלת לחצים כלכליים עליו. 

 

מסע זה יביא ל-2 תוצאות: אחת,איראן תפסיק בעצמה את קידום תכנית הגרעין שלה. שניה, הכשרת דעת הקהל לקראת פעולה כזו. רצוי שבראשה תעמוד ארה"ב, אך לישראל חלק מכריע בכך. 

 

שתי תכניות פעולה: 

האחת, להעמיד את אחמדיניג'אד לדין בינ"ל על ההסטה לרצח עם. מאמץ זה יחשוף לעיני כול את כיעור המשטר ויכשיר את הלבבות לבידודו. יוזמה זו תופסת תאוצה בשבועות האחרונים. 

 

השניה, במישור הכלכלי, אנו פועלים לקדם סנקציות וולונטריות. אין צורך לחכות לאו"ם עד שיעבירו סנקציות משמעותיות במועצת הבטחון. דוגמא היסטורית לכך היא הפעולה נגד משטר האפרטהייד בדרום-אפריקה. יש להתחיל במוסדות הפיננסיים הגדולים במערב, ובראשם קרנות הפנסיה בארה"ב. אנו בתחילת פעולה זו, אך צריך להעצים אותה. ברגע שכדור השלג של סנקציות וולונטריות נגד איראן יתחיל להתגלגל, הוא יפעיל לחץ רב על המשטר ועל העם האיראני. קולות כאלו כבר נשמעים באיראן.  

 

דרושה כאן פעולה שאינה חלקית, אלא רבת-היקף, מתואמת, שממשלת ישראל צריכה להוביל. בראש ובראשונה הפעולה צריכה להתמקד בארה"ב ולהניע את דעת הקהל היהודית, הקונגרס והסנאט, התקשורת האמריקאית, הגורמים הכלכליים, האזרחים הפשוטים. 

 

אומרים שאנו צריכים לשמור על פרופיל נמוך בהקשר האיראני. זה נכון לגבי אמצעי ההגנה העצמית שלנו, אך כשמדובר בגיוס החזית הבינ"ל נגד מי שמאיים ברצח העם היהודי בישראל, מי יוביל מסע זה אם לא היהודים בעצמם?  

 

יש הבדל אחד עצום בין 1938 להיום, והוא שיש לנו מדינה, ואנו יכולים להגן על עצמנו על ידי גיוס המערכת הבינ"ל. ניתן לבלום את איראן. זו המשימה הראשונה שלנו. אם נצליח בה, איומים קרובים יותר יצטמצמו מאליהם. חיזאבללה וחמאס ימצאו עצמם מנותקים ומוחלשים. 

 

רק ע"י הפלת החמאס תתאפשר עלית כוחות מתונים יותר בקרב הפלסטינים, וכשאלו יעלו ניתן יהיה לפתח עימם יחסי שלום ושכנות טובה.  

 

בד בבד נצטרך לחזק את צה"ל. אני משוכנע שצה"ל ידע לחזק עצמו.  

 

לשיקום כוח ההרתעה ובנית כוח המחץ של ישראל לאיומי המאה ה-21 נדרש כסף. כסף זה לא יבוא מהכבדת נטל המס, אלא מצמיחה כלכלית מואצת, שתושג דווקא בהקלות נטל המס.   

 

מלחמת לבנון הראשונה היתה כרוכה בהטלת נטל מס מיוחד, אך השניה מומנה מהצמיחה בלבד.  

עוצמה בטחונית תלויה בכלכלית.  

מדיניות נכונה תוכל להצמיח את המשק הישראלי בקצב של 6-8% בשנה בעשור הקרוב. אם נכפיל את הכלכלה, פרוש הדבר הכנסה לנפש כפולה מרמתה היום, שתעמיד אותנו בעשיריה הפותחת של המדינות בעולם.  

דבר זה בהישג יד, אך בתנאי שנמשיך בעיקרי המדיניות הכלכלית – הפחתת מיסים מואצת, המשך ייעול המנגנון הממשלתי, והמשך הנהגת רפורמות להמשך תחרות במשק. שלושת מרכיבים אלו נעצרו.  

נשארו רפורמות רבות להעביר. בראש ובראשונה במינהל מקרקעי ישראל, שגורמים לכך שמחירי הדיור בארץ מרקיעי שחקים.  

 

המפתח הוא לקצץ בבירוקרטיה הנוראה כדי לממש את מלוא הפוטנציאל האנושי. רק כלכלה חזקה יכולה לממן את צרכי החינוך, הבריאות, וסגירת פערים. 

 

עיקר התכנית לסגירת פערים – לעודד את כל מי שיכול לצאת לשוק העבודה ולתמוך בו ובה. בנוסף, מימון יום מלא של גנים וצהרונים, תחבורה ציבורית מוזלת, מענקי לימוד מוגדלים, הגדלה משמעותית של קצבאות הזקנה, יישום מס הכנסה שלילי, עידוד נכים שרוצים לעבוד. 

 

שיפור החינוך, ובייחוד החינוך לאוכלוסיות חלשות, הוא מנוע חברתי בעל חשיבות עליונה. נצטרך לעשות רה-ארגון במשרד החינוך ועם ארגוני המורים כדי לשפר את רמת המורים במתמטיקה מדעים ואנגלית. עלינו לחזק את החינוך לערכים שמחברים אותנו זה לזה ולארץ שלנו. יש לשוב לערכי היסוד שלנו, למצוינות ולפטריוטיות. 

 

רוח חדשה, זה מה שישראל צריכה היום, וזה תלוי רק בנו. ישראל היא מדינה צודקת, הצדק ההיסטורי, המשפטי, האנושי. אנו רוצים שלום ומוכנים בפשרות להשגתו.  

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד