כניסה לחברים רשומיםעו"ד אתי לבני, ח"כ לשעבר

שלום לכולם , 

ראשית אני רוצה לברך  על דבריה של עאידה. נדמה לי, שאנחנו נוטים לנהל דיון עם המיעוט הערבי, אך ללא השתתפות פעילה של המיעוט הערבי.  

כולם מסכימים כי אזרחי ישראל הערבים זכאים לזכויות שוות. אך יש בעיות ביישום. אני הייתי חברה בועדת חוקה, ובמסגרת עבודתנו עסקנו בכתיבת חוקה לישראל. הוועדה הזמינה את חברי הציבור הערבי לקחת חלק בדיונים,  אך הם לא היו מוכנים להשתתף בדיונים, ולכן האשמה חלה על שני הצדדים. 

 

כחלק מפעילות הוועדה, יצאנו לכפרים הערבים בגליל ודנו איתם בחוקה. התברר שכאשר לא מדברים עם האינטלקטואלים, מתגלה כי רוב הציבור מוכן לחיות במדינה יהודית ודמוקרטית. סקר של סמי סמוחה, מצא כי יותר מחמישים אחוזים מהציבור הערבי, מוכנים לחתור לעבר דמוקרטיה אתנית משופרת.   

 

מסמך "החזון העתידי של הערבים בישראל" של ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל עורר תגובות גזעניות בחברה הישראלית, תגובות שניתן אף לשמוע בעקבות מנוי שרים בעת האחרונה. יש הטוענים שמינוי שר ערבי הורס את עצם הרעיון הציוני. נוכח טענות אלו ברצוני לשאול אתכם -  איך אנחנו יכולים לדבר על שיווין? ונציגת המפלגה שהתבטאה כך עוד יכולה לכהן כשרה. שרה במדינה דמוקרטית אשר רואה בשר מקבוצת מיעוט כקוץ ברעיון האומה! אז רבותי,  כיצד אנחנו יכולים להתקיים? 

 

הרעיון של שר ערבי מעודד את הדמוקרטיה הישראלית, בין אם נעשה מטעמי אהבת הבריות או מסיבות פוליטיות. צריך לראות את פניהם ואת השקפת עולמם של הערבים בדמוקרטיה ובחברה הישראלית. לצערי הם אינם רואים את מועמדי העבודה כייצוג הולם.  

 

במובנים רבים לציבור הערבי יש אוטונומיה דה פאקטו במדינת ישראל. הבה נבחן את דבריו של פרופ' רובינשטיין, שעמד בראש ועדת המשנה של ועדת דוברת לעניין החינוך הערבי :  "מטרת החינוך הערבי תכלול פיתוח הזהות הקיבוצית הערבית... ". דברים אלה התקבלו גם על ידי ועדת המעקב הערבית. אנו רואים כי יש רוב גדול בתוך הציבור היהודי שמוכן להתמודד עם השאלות ולברר דברים.  

 

בזמנו של ברק, ביקשו ממנו לדון במצבו של הציבור הערבי. ההתעלמות הטוטאלית ממצבם של ערבי ישראל הובילה מאוחר יותר למהומות 2000. לכן אני מעודדת מסמך זה (מסמך החזון העתידי של הערבים בישראל) . זאת משום שהוא מוביל את כולנו לדיאלוג, ולדיון עמוק בבעיות.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד