כניסה לחברים רשומיםצבי זיו, מנכ"ל בנק הפועלים

לרגולציה יש תפקיד מפתח בחוסן פיננסי של מדינה. היא תורמת להגברת הוודאות של הפעילים והמשקיעים בשוק ההון. היא מובילה לעידוד כניסת משקיעים זרים. רגולציה שגויה עלולה להביא לתוצאות הפוכות. רפורמת בכר נועדה ליצור מבנה שוק תחרותי ומתקדם. שלושת התהליכים המרכזיים שהוועדה דברה עליהם היו : הגברת התחרות בניהול הנכסים הפיננסיים של הציבור על ידי ביזור הניהול של אפיקי ההשקעה הקיימים ; הגברת התחרות במקורות המימון על ידי יצירת מקורות מימון חלופיים ; הגברת התחרות במגזר משקי הבית על ידי מתן שירות משופר.  

 

הועדה לא הציעה לטפל בריכוזיות של המערכת הבנקאית. אלא בריכוזיות של שוק ההון שהתבטאה בעיקר בשליטת הבנקים בשוק הזה. לפיכך היא שמה דגש על הכנסת שחקנים נוספים ופיתוח מוצרי שוק שיפחיתו את התלות במערכת הבנקאית.  

 

הבנקים לא התלהבו מהרפורמה, שפגעה בעסקים, לרבות מכירת הקרנות והקופות, אבל ראינו גם את היתרונות ברפורמה של ועדת בכר. ראינו את החיוב ביצירת שוק משני באשראי, שמחנו שהממשלה יוצאת משוק ההון, חשבנו שהרפורמה בשוק הפנסיה תשרת את כל האזרחים ותתרום לשיפור מהותי בחסכון.  

 

האם הרפורמה מצליחה ? עוד מוקדם לומר בשלב הזה. המערכת הבנקאית רצה קדימה, מכרה קופות וקרנות. בבנק הפועלים התהליך יושלם בקרוב. החיסכון לטווח הארוך עבר כמעט במלואו לחברות הביטוח, אך לא בטוח שהציבור יצא נשכר.  

 

ניתן לומר שהרפורמה של בכר מתקדמת לקראת מימוש מטרותיה, אך יש איום על המימוש דווקא מהצד הרגולטורי. כוונתי ליוזמה למנוע מהבנקים לתת שירותי ייעוץ פנסיוני לשכירים ולעכב את כניסת שני הבנקים הגדולים לתחום זה. זוהי רגולציה שגויה שעלולה לגרום נזק למשק ולחוסנו הכלכלי. זוהי יוזמה המאיימת על הצלחת הרפורמה של בכר, שאחת ממטרותיה היתה יצירת מערכת יעוץ פיננסי אובייקטיבי וזמין לכל תושבי המדינה. ועדת בכר ראתה בבנקים חלק מרכזי במימוש חזון זה.  

 

שליטה מוחלטת של חברות הביטוח תמנע הגברת התחרותיות ותשמר המצב הקיים, בו סוכני הביטוח, שאינם אובייקטיבים מעצם ההגדרה, הם ספקי הייעוץ הבלעדיים. עיכוב כניסת הבנקים הגדולים מחמיר את הבעיה, משום שרק הם יכולים להתמודד עם חברות הביטוח ולהגדיל את התחרותיות עם השוק. לבנקים הקטנים והבינוניים לבדם לא תהיה עוצמה להתמודד עם הביטוח. יישום הצעת הרגולטור  יחזק את חברות הבטוח, אך יגרום נזק לציבור.  

 

היוזמה תוביל לפגיעה ברורה וישירה בצרכנים. זה משום שפריסת הבנקים הקטנים והבינוניים אינה מכסה מקומות מרוחקים ששם נמצאים רק סניפים של הבנקים הגדולים. כך תמנע מתושבי הפריפריה הזכות לקבל ייעוץ פנסיוני.  

 

היוזמה גורמת  לאפליה קשה של לקוחות הבנקים הגדולים. בעוד שלקוחות בנקים אחרים יוכלו לקבל יעוץ משולב, לקוחות הגדולים לא יוכלו לקבל יעוץ משולב ויצטרכו לקבל את ייעוץ פיננסי בשני מקומות שונים. אין הגיון לכפות על לקוח לקבל יעוץ בבנק שאינו שלו. עדיף ללקוח לקבל את הייעוץ במקום בו מכירים אותו ואת נתוניו. קיימת גם אפשרות שהייעוץ הכפול יגרום לדילמה, כי לא יהיו מודלים זהים של יעוץ. 

 

בנוסף, אם וכאשר יתקבל חוק פנסיה חובה, מי יוכל לתת יעוץ מתאים לכל אלה שאין להם פנסיה היום ? האם אנו מצפים לעמוד בזה בלי הבנקים הגדולים ? 

 

הטענה כי הגבלת כניסת הבנקים הגדולים נועדה להגביר את התחרותיות היא בלתי רלוונטית.  אני קובע שהפנסיה אינה נושא מרכזי בבנקאות, ולכן ליוזמה לא תהיה השפעה מהותית על התחרות הבין בנקאית. מניעת הטיפול בפנסיה בבנקים הגדולים לא תיצור מעבר לקטנים. מה שיקרה הוא שרוב הציבור לא יקבל ייעוץ בשל כך. מכל הרעיון נודף ריח של ימים רחוקים ולא טובים. אם רוצים רפורמה צריך לפעול מתוך שיתוף פעולה בין כל הגורמים, תוך דיון מעמיק, ולא ליצור רפורמה שהיא טלאי על טלאי.   

 

היבט נוסף בדיון על חוסן כלכלי הוא הדיון בכללי המשחק. אנו רואים מצב שבו הכללים משתנים אחרי שהמשחק התחיל. זה לא הוגן. הרי נאמר לנו "תמכרו ואז תוכלו לייעץ לפנסיה". בנק פועלים נערך בהתאם : גייסנו יועצים שיוכלו לתת יעוץ פנסיוני, בנינו מערכות בהתאם. האם זה הוגן שפתאם מודיעים לנו שהכללים השתנו ? אם הרגולטור לא רצה אותנו בייעוץ פנסיוני, חובתו היתה לומר זאת לפני ההשקעות הגדולות שהבנקים בצעו. אם זו הכוונה עכשיו אזי  יש כאן מצב שמנוגד למדינת חוק. זה גורם לנו לתהות מה ערכה של הבטחה של מערכת השלטון. צריך לחשוב מה ישדר מסר שכזה למשקיעים ולמשקיעי חוץ. זהו מסר גרוע שפוגע בחוסן הכלכלי. 

 

לרגולציה תפקיד משמעותי בשמירת החוסן. רגולציה לא נכונה יכולה להביא לפגיעה. היוזמה המוצעת היא רגולציה שתועלתה שולית, אך נזקה גדול. 

 

תחום הפנסיה הוא תחום מורכב. זהו שוק רווי סיכונים. ניהול לא רציני יסכן את הלקוחות שחסכו במשך שנים וחשבו שעתידם לעת זקנה מובטח. התחרות טובה אך היא חייבת להתבסס על גופים יציבים, פריסה כלל ארצית  וכוח אדם מקצועי. אנחנו רואים בעצמנו את הגוף בעל היכולת לתת את השרות הזה בצורה הטובה ביותר.  

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד