כניסה לחברים רשומיםד"ר יוסי בכר, מנהל רשות המסים ישראל

אני רוצה לתת פרספקטיבה רחבה יותר בנוגע לחוסן הפיננסי של  המשק הישראלי. לפי דעתי החוסן פיננסי של ישראל נשען היום על  שני גורמים : ניהול עקבי של מדיניות כלכלית נכונה וברורה, דבר המקנה לנו הרבה אמינות בשווקים המקומיים והבינ"ל, ושימור התשתית  האנושית, הטכנולוגית, הרגולטיבית והמשפטית המעודדת פיתוח עסקים.   

כאשר אנחנו מסתכלים על ישראל ושואלים למה אנחנו מעניינים את העולם, התשובה נעוצה בחלקה שני הגורמים הללו. לכן פגיעה בכל אחד מהמרכיבים הללו תביא לפגיעה בחוסן הפיננסי של המשק הישראלי.  

בשנה וחצי האחרונות עברנו אירועים רבים : ההתנתקות, מחלת ראש הממשלה, הבחירות ברשות הפלשתינאית, ניצחון החמאס והמלחמה – מלחמה ששיתקה 25% מהמשק הישראלי. ולמרות כל זאת, אנחנו מסיימים את שנת 2006 עם תקציב מאוזן, עם גידול חסר תקדים בהשקעות הזרות בישראל, עם צמיחה ועם ירידה באבטלה. ואתה שואל את עצמך, למה?   

כל אלו שהיו בפגישות במהלך המלחמה יכולים להעיד על רמת החששות שהתמודדנו איתם, כגון בריחת דולרים, פגיעה בשער החליפין  ועוד. למרות זאת אנחנו נמצאים במשק צומח עם שער חליפין גבוה. 

כל זה קורה בגלל שאנחנו ממשיכים בעקביות עיקשת באותה מדיניות מאד פשוטה של משמעת פיסקאלית, של הפחתת מיסים, של עידוד יציאה לעבודה, של רפורמות ושל הפרטות. 

בהיבט אחר ניתן לראות כי התשתית לפיתוח עסקים, התשתית האנושית, התשתית הטכנולוגית, ההון אנושי המופלא שיש פה ואכיפת חוק תורמים גם הם ליצירת המצב הכלכלי והאטרקטיביות שלנו כיום.  

אני יכול לשלוח לכם מסר של הרגעה – המערכת השלטונית בישראל מתפקדת. היא אינה מערכת מושחתת. יש רמת שירותים גבוהה בישראל, ומסירות, ויש אנשים שעושים את מלאכתם נאמנה. מערכת מושחתת לא מגיעה לשיאי הגבייה שניתן היה לראות בחודש ינואר. 

יש מה לתקן, אך עצם העובדה שאנו מתקנים אומר משהו עלינו ועל איכות הסקטור הציבורי ומוסדות השלטון.  

 

הרפורמה בשוק ההון התחילה למעשה בשנת 1985 עם יציאת הממשלה משוק ההון. מה שהאיץ את התהליך היה ההנפקה של קרנות הפנסיה והכנסת סדר ומשמעת לשוק ההון ולמיסוי רווח מהשקעות.  

כל אלו שחזו כי ההון הולך לצאת בעקבות המיסוי התבדו. שום דבר לא קרה. הרפורמה נועדה להפריד בין ניהול הנכסים הפיננסים  לבין הניהול הבנקאי. מההיבט הזה אני חושב שהצעדים שעשינו מתיישבים עם המדיניות של ממשלות ישראל מאז שנת 1985 שבאה לידי ביטוי בפתיחת המשק הישראלי לכלכלה הגלובלית ובניה של תשתית תומכת של תעשיה.   

כמובן שראייתי מאד אובייקטיבית - לי אין ספק שהרפורמה היא הצלחה גדולה, למרות שלא כל מטרות הרפורמה הושגו. שנתיים לאחר תחילתה ניתן לבחון את ההצלחה בשוק ההון. כיום כ- 58% מקרנות הנאמנות נמצאות תחת ניהול שאינו בנקאי ואינו ביטוח. לדעתי זוהי התקדמות ראויה לציון. בתחום קופות הגמל אני צופה שנתרחק ממצב שבו שוק הביטוח שולט במגזר.  

כל ההפחדות התבדו, המגזר הפיננסי גדל, יש ביקוש גבוה ואין פיטורים. כמו כן, סקטור הפרסום גדל בעקבות גדילת התחרות. אין ספק שנעשה כאן משהו בכיוון של כלכלה מפותחת ומתקדמת. 

 לסיום, אין ספק שיש עוד מה לעשות. עוד לא הגיעו משקיעים זרים אסטרטגים, הפיקוח והבקרה בשוק האשראי עדיין צרכים להשתפר, אך ניתן בוודאות לומר כי הרפורמה תרמה רבות לפיתוח כלכלה צומחת ולחוסן הכלכלי של ישראל.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד