כניסה לחברים רשומיםפרופ' סטנלי פישר, נגיד בנק ישראל

כפי שאתם יודעים, הכלכלה הישראלית נמצאת עכשיו במצב טוב מאד, וזאת בלשון המעטה. התמ"ג צמח ב-5% בשנה שבה הייתה מלחמה. בנוסף, היו עליות בהשקעות, ובמקביל שיעור האבטלה ירד, והייתה יציבות מחירים. לכן התאפשרה הפחתה משמעותית של הריבית.  

ההישגים הללו מתחילים לתת את אותותיהם בשתי בעיות שיש במשק: 

הבעיה הראשונה הנמצאת במגמה חיובית - נטל החוב של הסקטור הציבורי ירד. היחס בין החוב לתמ"ג ב-2006 הוא 88% – ירידה לעומת סוף 2005. זהו השג יפה וחשוב. עלינו להמשיך ולהגיע ל-60%, ואף פחות. 

בעיה שנייה: העוני. לא רק באופן יחסי, כלומר פערים חברתיים, אלא גם עוני אבסולוטי, כלומר היכולת של פרט לרכוש סל מוצרים בסיסי. בשנת  2005 חלה ירידה מסוימת בעוני האבסולוטי. ניתן לייחס את העובדה לצמיחה שהחלה ב-2003. קיימת עלייה מסוימת בעוני היחסי, אך היא מתונה.  

בקרב כולנו קיימת הנטייה לייחס לעצמנו הצלחות. חלק מההצלחות נובע באמת ממצבה טוב של הכלכלה העולמית. ברוב המקומות יש צמיחה גבוהה ואינפלציה נמוכה, אך לא רק בגלל זה מצב הכלכלה הישראלית טוב. מדיניות מאקרו-כלכלית, מדיניות תקציבית אחראית ומוצלחת הן בין הסיבות לכך. אחת ההצלחות של השנה היא שהממשלה הצליחה להעביר את תקציב 2007 קרוב לסוף 2006. דבר חיובי נוסף הוא מדיניות הריבית של בנק ישראל. אי אפשר שלא לציין את העניין החשוב ביותר, והוא תפקודו של הסקטור הפרטי - עיסקי שצומח. במבט לעתיד, המשק הישראלי יצמח השנה-ב 4%. 

ברצוני להתייחס לפרשיות הרבות, שנקראות ע"י רבים פרשיות השחיתות. הלוואי שלא היו קורות, אך הן מטופלות ברצינות רבה. זוהי נקודת אור חשובה.זה לא טריוויאלי; זה מצביע על כך שהתשתית המשפטית והחוקית בישראל לא מוכנה לקבל תופעות אלה, ומתייחסת אליהן במלוא תשומת הלב. אך אסור לשכוח שעדין מדובר בחשדות בלבד. היו בעבר מקרים לא מעטים שחשדות הסתיימו ללא כלום. 

אחד האתגרים החשובים שלנו הוא לשמר את תנופת הצמיחה ולפעול לצמיחה בת-קיימא. 

היום ובעתיד יש צורך להמשיך ברפורמות. כאן דובר על הרפורמות בשוק ההון, אבל יש עוד רבות. 

 אני רוצה להציג סדר יום ראשוני שאנו, בנק ישראל, היינו רוצים לקדם בתחומים שונים עם רפורמות שונות: 

1. בתחום שוק העבודה והרווחה, המטרה היא להגיע למס הכנסה שלילי. אנו רואים התקדמות של ממש לקראת הנושא הזה. 

2. הגברת תמריצים ליציאה לעבודה ע"י שיפור שירותים תומכים כמו גם חיזוק והרחבת תכנית מהל"ב (ויסקונסין).    

3. בתחום ההשכלה: החינוך הוא נושא חשוב ביותר שמסייע לצמצום הפערים החברתיים ולגידול בצמיחה. התשואה להשכלה עלתה מאד. על ועדת שוחט, שלשמחתי הוקמה, מוטלת המשימה החשובה של בחינת מערכות ההשכלה הגבוהה השונות בישראל. 

4. תחרות בתחום הבנקאות - רפורמת בכר הצליחה להגדיל תחרות בשוק האשראי, אך יש צורך ואתגר גם לעשות רפורמות שיביאו לתחרות בתחום הצרכני. המפקח על הבנקים עובד על כך עם הנהלת הבנק ואיתי. התחרות על הבנקים מכוונת גם לעמלות של הבנקים. כרגע יש הצעת חוק שמציעה, למשל, פיקוח על עמלות שאין עליהן תחרות. 

5. נדלן: פיתוח וקידום שוק הנדל"ן. נושאים כמו בעלות על הקרקע, תהליכי רישוי ורישום תכנון אפקטיביים. מנהל מקרקעי ישראל - חשוב לשחרר את שוק הנדל"ן מהמגבלות שיש עליו היום. 

6. התקציב הביטחוני – על כך לא ארחיב. 

7. בריאות - חשוב לבחון ולבדוק את התמחור של שירותים שונים. אני רוצה לציין שמערכת הבריאות בארץ היא מצוינת, בטח בהשוואה לעולם.  

8. הנושא האחרון הינו בחינה מחודשת של תהליך התקצוב. יש לנו משרד אוצר חזק. צריכה להיות יותר יכולת למשרדי הממשלה להכין לעצמם את התקציבים. בנוסף יש לטפל בניהול התקציבים ברשויות המקומיות. 

זהו סדר יום ראשוני ביותר. חלק מהדברים מטופלים כבר, וחלקם עדיין לא. חשוב לקדם את אלה שעוד לא מטופלים כמה שיותר מהר, כדי להניע את המשק, להבטיח המשך הצמיחה, כדי שאכן תהיה צמיחה בת-קיימא, לא רק לעתיד המשק הישראלי, אלא גם ובעיקר למען עתידה של מדינת ישראל.

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד