כניסה לחברים רשומיםפרופ' עזרא סדן, מנכ"ל משותף, סדן-לובנטל; לשעבר מנכ"ל משרד האוצר

אני מוכרח , להגיד שאני לא אחזור על דבריי משנה שעברה, אלא אמשיך את מה שהתחלנו לדבר עליו  שנה שעברה . ההשתנות בתחום שילוב ערבים במשק הישראלי בשנים האחרונות חשובה. מעבר לקו הירוק יושבים ערבים בני אותו עם היושב בישראל אך הם גם חלק מהעם הפלסטיני , הם החליטו באופן ישיר או עקיף להיפרד מאיתנו לפחות מבחינה משקית. 

ישראל הינה מדינת מהגרים, וככזו נוצר בה משהו,שרבים קוראים לו  "נטע זר". הנטע הזר הזה הביא בשנתיים האחרונות תוצר, אין פרופורציה בין גודל האוכלוסייה, לתוצר . 

צריך להבין כי מדינת ישראל היא חלק מהכפר הגלובלי עוד לפני שנוצר המושג. קיימת בעייתיות היות ואין דמיון עם הסביבה בה ישראל יושבת והייצוא הישראלי שונה ביחס לסביבה הלא מתועשת בה ישראל נמצאת.  

הערבים בישראל יכלו ,לפחות בעבר, לבחור ולהחליט אם הם רוצים להיות חלק מהמשק הישראלי .זה נכון גם להיום. קיימות שתי בעיות בקרב הערבים שלא מאפשרות השתלבות במשק הישראלי. דפוס התנהגות פנימי: לערביי הגליל והמרכז יש דפוסי התנהגות אחרים מאלה בדרום כמעט כמו שני עמים שונים. בפרסום שהוציאה קרן אברהם ניתן לראות כי בין ריבוי טבעי גבוה ובין פרמטריים כלכליים, יש קשר. כלומר, כאשר יש  מעט סטודנטים, מעט נשים שיוצאות לעבודה יש בסופו של דבר מעט הכנסה. רואים שאם יש יותר מ-3 ילדים קשה יותר להגיע להון. אבל צריך לראות שיש תהליך, ומגמה מסוימת של שינוי. הריבוי הטבעי ירד- זה תופעה מובהקת. נכון  שנשים במגזר עובדות פחות מאשר נשים יהודיות,אבל יש תהליך. הריבוי ירד ולכן רואים שיש יותר אנשים שיכולים ואכן יוצאים לעבודה. המנהיגים יכולים להגיד מה שהם רוצים אבל הנתונים מראים שבמרכז הארץ וצפונה הם כמו כל חלקי האוכלוסייה, מתקרבים לאותו מבנה משק בית שמאפשר להם להשתלב במשק הישראלי. 

ההתקדמות בהשכלה בקרב גברים ונשים הוא תודות לתהליך האנדוגני הפנימי שתלוי בערבים עצמם והם עוברים תהליך התמערבות. יש בעיה, אנחנו חסומים וחוסמים את הדרך לציבור הערבי ללהב החותך של המשק הישראלי. בהיי-טק למשל ולא יוצרים סביבה אוהדת , והערבים עושים , ועושים טוב כמו שעשו היהודים בגרמניה במאה ה-19- כאשר לא אפשרו להם לעסוק במשרות מסויימות הם פנו לסוגי משרות בתחומים של שירותים בהם הם ראו  שהתעורר צורך. צריך להפסיק לסגור למשל את הפקולטות לרפואה, על מנת שילכו יותר ויותר למקומות האלה,ובנוסף להגדיל את  האפשרות של ערבים להיכנס לשירות הציבורי- בתחומים כמו רפואה, הוראה וגם יזמות. למה לא להזכיר את הצימרים בצפון שחלק אחוזי בולט הם לא יהודים. סגרו להם חלק מהדרך אבל צריך וחשוב לעזור להם ליצור אלטרנטיבות. זוהי כלכלת שוק, היכולת לפרוץ היא דרך מציאת צורך ויכולת לפרוץ משם. יש הרבה פעמים זלזול בהישגים, אבל אם הם מצליחים לפרוץ לרפואה ולהוראה, צריך  להבין ששתי הפריצות הללו אומרות שהם יכולים לפרוץ ולהיות חלק מהשוק הישראלי ולכן צריך לתת להם יד מסייעת. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד