כניסה לחברים רשומיםאהרון ידלין
מכובדי, במה זכיתי לומר דברים אחדים לקראת סיום כנס הרצליה, כנס מופלא ומאלף, הדן בעומק ובמקוריות במצב האומה והמדינה. אולי זכיתי כי אני קשור לכמה נקודות חן חשובות בחברה הישראלית, וככל שתרבנה נקודות חן בחברה הישראלית נהיה אור לעם היהודי ואור לגויים.  

לפני 60 שנה ו-3 חדשים נשלחנו, צעירים וצעירות בני  עשרים, ליישב את הנגב רחב הידיים וחשוך המים, במסגרת מבצע התיישבותי,  של י"א נקודות מוצאי יום הכיפורים  1946. בזכות התיישבות זו, נכלל הנגב בהחלטת האו"מ על גבולות מדינת ישראל. ובזכות חטיבות הפלמ"ח וצה"ל נהדף  האוייב המצרי ונקבעו למדינת ישראל  גבולות חדשים. קיבוצי חצרים, בתום מלחמת העצמאות נתקל בבעיה חקלאית קשה. התברר שהאדמה מלוחה, קרחות בגידולי השדה ובמטעים, יבולים נמוכים ואין רווחיות. בעזרת מאמץ מדעי, תוך ניצול מי המוביל הארצי, שטפנו את המלח אל מתחת לבתי השורשים והתחלנו בחקלאות הנושאת את עצמה. אבל קיבלנו תמריץ שלא להתבסס רק על חקלאות. ולחפש גם תעשיה. והגענו לתעשייה מיוחדת במינה הקשורה לחקלאות,ייצור טפטפות, שיטה חדשה ומקורית שלא היתה בעולם, של השקייה בטפטוף באמצעות צינורות פלסטיק שמכניסים לתוכן  טפטפות, וטיפה אחר טיפה משקה את עצמה. ומפעל זה,  נטפים, DROPS,  מוכר בעולם כולו 350 מליון דולר, וזה למעלה ממליארד וחצי ש"ח. וכך דבר  ישראל החקלאית הלוחמת במדבר והחוסכת מים מגיע לכל פינות תבל ולכל היבשות. הרווחיות לא פגעה ביסודות הערכיים של הקיבוץ: אנחנו קיבוץ  לפי כל התורה המקורית, כל ההכנסות לקופה המשותפת, שוויון מלא לפי צרכים, סולידריות מלאה ואהבת לרעך כמוך. וזה המסר.  אין ניגוד בין ביזנס לבין חברת מופת. אין ניגוד בין רווחיות לנאמנות לערכים. וצריך להוסיף לזה את הצלע השלישית, של משימתיות ומעורבות בחברה הישראלית. רוצה לומר משהו על החינוך: זה התשתית של כל חברה, ושל מדינת ישראל. מדוע זה חשוב? היא קשורה ל- 3 ממדי הזמן. חייבת להנחיל מורשת דורות, חייבת להכין לאחריות למדינה שבהווה, ולהכין את הדור הצעיר ולהכשירו לעולם של מחר. וצריך לעשות את זה לכל בני הדור הצעיר. לא רק לעשירים ולא רק למוכשרים על פי הגנטיקה הביולוגית. צריך לעשות זאת ללא הבדל מוצא חברתי וללא הבדל כשרונות. 

 ועתה  אסיים: עתה, 150 שנה להולדת אחד העם. הציונות של ימינו צריכה לשלב את הרצל, שקרא לעליית כל היהודים ולא האמין שיהודים שישארו בחו"ל יישארו יהודים, ואת אחד העם שלא האמין שמדינת ישראל תוכל לקלטו מליוניוןם ורצה לבנות פה רק מרכז רוחני. מי יתן ויהיה מחננו טהור. אני בטוח שנצח ישראל לא ישקר, אם שקר בישראל לא ינצח. ונחתור לשלום.  וה'  עוז לעמו יתן, וה' יברך את עמו בשלום.. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד