כניסה לחברים רשומיםזאב בילסקי, יו"ר ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית לא"י

אני שמח לפתוח את המושב המיוחד של הסוכנות היהודית שמארח שלושה אנשים, שכל אחד מהם קשור לסוכנות היהודית בעשייה למען הקהילה היהודית, יהדות התפוצות ומדינת ישראל. 

במשך הזמן שעומד לרשותנו נשמע על הקשר המיוחד שנוצר בין הסוכנות היהודית ליהדות התפוצות. 

לסוכנות היהודית שלוש מטרות: 

1). עליה. עד היום הביאה הסוכנות היהודית שלושה מיליון יהודים, שעלו לארץ ונשארו כאן. בימים אלה, העלייה מצטמצמת. אחד הפלאים בעיניי הוא שבעצם ימי המלחמה עלו לארץ 650 עולים מצרפת. לא יאומן לראות! תחילה חשבתי שאולי הם לא שמעו על המלחמה, ולא רק ששמעו עליה אלא אף החליטו לנסוע לעכו.  

2). חינוך יהודי. המצב  קשה. רוב יהדות התפוצות בארה"ב. 70% מהם לא היו במדינת ישראל והרוב גם לא יהיו בה. אני שואל את עצמי, בתור צבר שנולד בירושלים והסתובב עם אמא לקנות קרח וראה מספרים על הידיים, שאלתי את אמא על המספרים והיא לא ענתה. יותר מאוחר הבנתי שכולם, סבא וסבתא, עלו על הרכבות לכיוון אחד. איך יכול להיות ש-60 שנה אחרי, יהודים לא יבקרו אפילו פעם אחת בחייהם בכותל המערבי? איך יכול להיות שלא מעניין אותם? אנחנו צריכים לבקש מהצעירים שיבואו חינם לבקר בישראל. 

קשה להבין. להסכים. הסוכנות היהודית מרכזת מאמץ אדיר לחיזוק זהות יהודית, זיקה יהודית. סיפר לי מנהל בית-ספר במוסקבה שאם היו לו עוד 5,000 דולר, הוא היה יכול להסיע את התלמידים היהודים לבית ספר יהודי, אין כסף ולכן הם הולכים לבית-ספר כללי. הסיכוי שהם יישארו יהודים שואף לאפס, לכן אני קם בבוקר בתחושת דחיפות. זו השליחות השלישית בחיי. 

·          בשליחות הראשונה נשלחתי לדרום אפריקה. ביקשו ממני להביא את היהודים לישראל. הגיעו קצת לישראל. שם הכרתי את קרן. התחתנו. 

·          שליחותי השנייה היתה בתור ראש עיריית רעננה.  

·          שליחותי השלישית היא בתפקידי הנוכחי. 

 

-          מה ההבדל בין שליחות למקום עבודה? 

 

מקום עבודה: עובד כל היום, חוזר הביתה, גם אם שכחת משהו באמצע הלילה, לא נורא, יש מחר. 

 

שליחות: אם שכחת משהו באמצע הלילה, אתה מכה בראש. אין מחר בשליחות. יש היום, אתמול. 

השליחות הזאת היא לחבר את הדור הצעיר אלינו. לא לאבד אותם. הסוכנות עושה הכל לחבר את הדור הצעיר. אני שקוע היום בפרויקט להביא צעירים לישראל לתקופה משמעותית. זה ישנה את כל הנושא של זיקה יהודית. 

עניין נוסף הוא צמצום הפערים בחברה הישראלית. אני לא מספר בתפוצות כי יש לנו בעיה דמוגרפית ומבקש שיבואו לשנות אותה. אני עומד ומספר בראש מורם מה עשתה ישראל ב-59 שנותיה. 

אני מספר בגאווה על הארץ ומציע לאנשים לבוא לראות במו עיניהם.  

יחד עם הפיתוח האדיר נשארו אנשים למטה. עניין זה מדיר שינה מעיניי. 

העם היהודי לא יכול להרשות לעצמו פערים כאלו.  

פער ניתן לסגור ב-2 צורות: 

לקחת את אלה שלמעלה ולמשוך אותם למטה, זה חבל. 

העם היהודי והסוכנות היהודית יכולים להעלות למעלה את אלו שלמטה. אפשר לעשות את זה. 

 

מה מיוחד בסוכנות היהודית של 2007? 

 

החיבור עם פילנתרופים. אנשים שנושמים ישראל, חיים ישראל, על אף שהם לא גרים פה. 

החיבור עם החברה הישראלית. עפרה, בני, כל אחד מהם יכול למצוא כל עיסוק שירצה, הם בחרו להתחבר איתנו ולעשות את הדברים הנכונים במדינת ישראל. אלו אנשים שקמו בבוקר והשקיעו מכספם ומכישוריהם לצמצום הפערים. כשהתורמים האמריקאים באים הם פוגשים את מיטב החברה הישראלית. זוהי תופעה חדשה שעוזרת לגייס הרבה יותר כסף.  

בני לנדא לא אומר "אני תורם", הוא אומר "אני משקיע" בילדים, בעתיד.  

הצלחנו בצורה אדירה, 350 מיליון דולר נאספו לאחר המלחמה. רוב הכסף יגיע לפה וייכנס לגליל ולנגב בצורה מעוררת כבוד. אנחנו בעידן בו הסוכנות נרתמת לעשות עולם יהודי טוב יותר, מדינה ישראלית טובה יותר. 

יום יבוא והעם היהודי יתקבץ לפה, זו המדינה היחידה שיש לעם היהודי, אין לנו מדינה אחרת.

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד