כניסה לחברים רשומיםערביי ישראל והמדינה היהודית

ברצוננו לאפשר לגברת עאידה תומה להשיב על דברים שנאמרו כאן 

 

עאידה תומא סלימאן: אני מזמינה אתכם לקרוא את המסמך, כדי שלא יטעו אתכם בציטטות לא נכונות. לא נאמר "היהודים" גזלו אלא "ממשלות" גזלו. אנו יודעים להבדיל בין ישות פוליטית לעם. 

לא נכון שאיננו מדברים על סולידריות בין יהודים לערבים. מתוך מנסחי מסמך זה בצד הערבי רבים יודעים להיות סולידריים ולנהל מאבק למען הדמוקרטיה.  

 

חשוב להזכיר שהמילה אוטונומיה במסמך מתייחסת לתרבות, חינוך ודת, ולא לאוטונומיה לאומית. יש לנו זכות כמיעוט שיהיה לנו גוף מייצג. כמו ועדת המעקב העליונה, למרות שלהלכה המדינה לא מכירה בה, בפועל היא כן מקבלת הכרה. ועדה זו מייצגת את נבחרי הציבור הערבי בארץ. הארגון קם בשנת 1977 לא על מנת לאיים על קיום המדינה.  

 

חשוב לציין שמהמסך יוצא בהנחות היסוד שלו מתוך אזרחותנו במדינה, ולא מתוך מקום אחר. כשמדברים על פתרון והסדר היחסים במדינה זו נקודת המוצא שלנו - דמו' הסכמית. אנו כמיעוט נגן על עצמנו. יש לנו את כל הסיבות לחשוב שאנו רוצים להושיט יד לציבור היהודי גם כדי להגן על עצמנו, וגם כדי להתוות את החזון איך תראה מדינה זו, שתהיה דמוקרטית. האוכלוסיה הערבית לא תוותר על כך. אם נמשיך את הדברים כפי שהם כיום, ימשך דיכוי הזכויות האזרחיות, שמשמעותו שאיננו חיים בחברה דמוקרטית.  

 

כדאי לפתוח בדיון בין אליטות יהודיות לאליטות ערביות, ולא רק בין אליטות יהודיות לאוכלוסיה הערבית. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד