כניסה לחברים רשומיםהחוסן הפיננסי של ישראל בעקבות הרפורמה – לקחים והשלכות

ש: ברצוני לשאול את הנגיד לגבי הרפורמה בשוק ההון, הלקחים והתוואי ולגבי עניין פיקוח בנק ישראל על הבנקים.  

לגבי תוצאות ועדת בכר, אני מבקש מהנגיד לומר איך הוא רואה את הענף הבנקאי, את הפיקוח על הבנקים, השלכות הרפורמות, והאם הוא ממליץ על צעדים נוספים להגביר את התחרות במגזר. 

ת: סטנלי פישר: המשימה העיקרית של הפיקוח על הבנקים היא לשמור על יציבות מערכת הבנקים. אם לא נשמור על כך, המדינה תשלם מחיר שכבר שילמה ב-1983, ואין צורך לשלם זאת שוב. זו האחריות שלנו. בנוסף על כך, יש צורך לתרום ליעילות המערכת הבנקאית ככל שאפשר, לרמת השירות שהלקוחות של המערכת הבנקאית מקבלים.  

בצד האשראי, ביצוע המלצות ועדת בכר מתחיל להשיג את היעד של הגברת התחרותיות בשוק האשראי, וזאת דרך העברת האשראי לחברות אחרות.  

ביחס למערכת הפיקוח יש צורך לעזור לפיקוח על הביטוח להגיע לרמות פיקוח גבוהות יותר. אין שם מספיק נסיון עד היום בפיקוח על מתן אשראי.  

בצד הצרכני, זו לא היתה אחת המשימות של ועדת בכר להגביר את התחרות בו, ויש צורך להגביר את התחרותיות. אני מסכים שאם נוכל להביא בנק זר קמעונאי לישראל הדבר יתרום רבות. אך זה יקח זמן, ויש בינתיים עוד אפשרויות. יש את שאלת בנק הדואר, איך הוא יכול להגביר תחרותיות, ויש את נושא הקלת מעבר חשבונות בין הבנקים. בכל התחומים הללו אנו צריכים לחזק את התחרות הקמעונאית. אך לא נעשה זאת על חשבון יציבות המערכת הבנקאית. 

 

ש: האם מישהו מחברי הפאנל רוצה להעיר ולהוסיף על הדברים נשמעו כאן? 

ת: יוסי בכר: לא תמיד אתה מצליח להעביר את כל הרפורמה שאתה רוצה. בתחום החסכון לטווח ארוך יש מוצר שהבנקים לא יורשו להפיצו וזהו ביטוח  חיים. חשוב שמגוון המוצרים שיוצעו ללקוחות יהיה גדול. יש לתקן נושא זה.  

בנושא הרגולציה, זה נושא מאוד חשוב, ולכן הזכרנו והדגשנו אותו בדו"ח הועדה, אך מכל מיני סיבות לא עסקנו בו. יש להסדיר ולפקח על שוק ההון. לא בטוח שזה צריך להיות לפי מוסדות, זה יכול להיות לפי מוצרים. החלטנו לא לגעת בכך כי רצינו קודם רפורמה, ורק אח"כ פיקוח. 

 

ש: לגבי רביד: את ליווית את המעבר של "פסגות" למערכת הביטוח ולבנקים. האם תוכלי לומר מספר מילים לגבי התהליך? 

ת: בפסגות פחות, כיוון שבכל התקופה שקדמה לכך ניהלנו את "פסגות" כאילו היא צריכה להיות עצמאית ולעמוד בתחרות שתהיה בעתיד. לדעתי גם חברות אחרות יאלצו לעשות מהלך זה, והשקיפות והמדדים שבוחנים את התשואות והסיכון יתנו לצרכן מדדים שלפיהם יוכל לקבל החלטות נכונות במסגרת ריבוי השחקנים והמוצרים. בסה"כ זה תהליך חיובי מאוד. אך לתהליכים לוקח זמן להתרחש, ובמבט לאחור דווקא הקצב היה מהיר. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד