כניסה לחברים רשומיםשותפות בגליל: פיתוח יהודי-ערבי של הגליל לאחר מלחמת לבנון

דיון:  

-  אסד אסד: מה עושה הממשלה כדי להכניס לתפקידי מפתח בחברות  הממשלתיות נציגים מהמגזר הערבי ? (דינור) אני רוצה לנחם אותך. ההמשלה החליטה לקדם את קליטת מפוני הגוש לתוך החברות הממשלתיות. עד היום קלטנו רק אחד. תגבור ייצוגיות של מגזר כלשהו הוא בעייתי. אין לנו את המנגנונים הנדרשים כדי לתגבר מגזר כלשהו לתוך חברות כאלה. צריך לפעול בכלים של תמריצים. במקרה של אנשי גוש קטיף גם תמריץ לא עזר. 

 

- שולי דיכטר: אני סבור כי הרפואה ושרותי ההסעדה הם הנישה המומלצת לנקודת הפריצה לתוך הכלכלה. האם לא כדאי להשקיע שם ? (סדן) בולט לעין שאוכלוסיה שהיא כ- 20% מייצרת  רק 8%.  זה דפוס התנהגות פנימי אך הוא משתנה לכיוון הנכון. אני לא ממליץ על מקצועות הרפואה, ההוראה ושירות הציבורי כאפיק לשלוב כללי. אני גם לא ממליץ על האירוח הכפרי כנתיב. אני אומר שצריך לבחון את ההצלחות כדי לבדוק מה יגרום להשתלבות גדולה יותר.  

(פיסל עזז) אם מדובר על הצלחות –אני אתן שתי דוגמאות להצלחות. הראשונה- קליטת ערבים באוניברסיטאות. עד שנת 1995 היו רק כ - 20 מרצים ואז הייתה התארגנות וקמה קרן מעוף שבשיתוף עם קרן כהנוף החליטו שקולטים עוד מרצים.  משנת 1995 עד שנת 2005 נקלטו יותר      מ - 55 מרצים. אם הערבים הם שותפים זה סיפור הצלחה. לא צריך לסמוך רק על ממשלת ישראל בלי להביא משאבים אחרים. הדוגמא השניה היא המתנ"סים. בלי תקציב משלים שבא מהאוכלוסייה הערבית עצמה לא היו קמים עוד 20 מתנ"סים. בלי תכנון שבהם הערבים שותפים אנחנו נראה שהפער יגדל ואז לא נבין למה האוכלוסייה הערבית מתוסכלת. 

 

- חיים רוזנברג: אני חושב שכדאי לשים דגש על יעילות השלטון המקומי במגזר הערבי כדי שהמגזר הערבי ייהנה יותר מהמשאבים שמוקצים לה. 

 

- ג'ק חביב: נשים ערביות כמנוף כלכלי- לא היה פירוט לגביהן. רציתי לציין שרואים מגמה מאוד מדאיגה שחתך רחב אצל הנשים הצעירות לא לומדות ולא עובדות וזאת נקודה חשובה שצריך לשים עליה דגש בעתיד. (דינור) להערת ג'ק חביב לאוכלוסיות שכבר היום בעיתיות, כמו נוער בסיכון. אנו רואים עין בעין את אוכלוסיית דור העתיד שחייבים לדאוג להם. 

 

- ד"ר חלבי, סיכום: לדעתי יש החלטת ממשלה שעד סוף שנת 2007 שיעור הערבים המועסקים בחברות הממשלתיות יעמוד על 8% כאשר כיום הוא על 5%. אני לא יודע איך אפשר לעמוד ביעד הזה כאשר מצמצמים במשרדים השונים. בנוגע לשלטון המקומי יש בעיות ניהול פנימיות. הישובים הערביים סובלים מהיעדר מקומות מסחר ומקומות תעסוקה שיכלו לשפר את המצב. בנושא הנשים אני חושב שצריך לתת דגש לתעסוקה של נשים ולתמוך בתוכניות. כאשר מגלים את הפוטנציאל העצום במגזר אני יודע שניתן למצוא דרכים לממש אותם.  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד