כניסה לחברים רשומיםפרופ' אמיר ברנע

החוסן הלאומי מורכב מ-2 מרכיבים: צבאי ואזרחי. כמובן, שהחוסן הלאומי הוא אינו דבר מדיד, אך ע"י כ-20 מדדים כמותיים שכן יכולים להימדד כגון: תפוקה לאומית לעובד, אבטלה, היי-טק, קצב אינפלציה, עודף במאזן כלכלי ועוד, ניתן להקיש על החוסן הלאומי של ישראל. 

 

החוסן הכלכלי: ניתן למדידה באופן קל ע"י בחינה של השקעות זרות בארץ, בחינה של התל"ג, וכו';  

החוסן חברתי: נמדד ע"י מדד ג'יני שמודד את השוויון במימד ההכנסה ומצב המשק;  

המימד החברתי נמדד גם בעזרת מדדי עוני ואבטלה. 

המדד פוליטי: נמדד עפ"י חוזק שלטון החוק, שחיתות, יציבות השלטון ודמוקרטיה. 

 

אנו משווים את ישראל ל-20 המדינות המפותחות (OECD) ולארבע מדינות האזור שסובבות את ישראל כגון: סוריה ,לבנון, מצרים וירדן. ניתן לקבל תמונת מצב של ישראל, ולפיה לבחון האם מצבה הינו ראוי או היכן על ישראל להשתפר. 

 

 התוצאות:  

מדד כלכלי- ישראל בין שנות ה-90 לאלפיים השתפרה במידה מסוימת והפער בין מדינות ה-OECD הצטמק. בין 2000 -2006 ישראל ממש בשיאה, וזאת למרות שבשנת 2006 ארעה בה מלחמה. 

יחסית לאזורינו ישראל מאוד מתקדמת גם מול איראן, שכלכלתה עלתה בעקבות עליית מחירי הנפט. יש ירידה עד 2003, אך מ-2005 עד 2007 יש השתקמות. הירידה נובעת מהתפוצצות בועת ההיי-טק וכתוצאה מהאינתיפאדה. 

מדד חברתי- אין שינוי בישראל או שיפור, והפער בין ישראל למדינות המושוות גדל, ולא לטובת ישראל אלא לרעתה. בין 2000-2003 גדלו העוני והפערים. אומנם הירידה נעצרה, אך לא נראה כל שיפור. אם זאת, ביחס למדינות האזור מצבה יחסית טוב. 

מדד פוליטי- יש בישראל ירידה מסוימת לאורך שנות ה-90. נושא שלטון החוק והשחיתות היו הדברים העיקריים שנמדדו, ונמצא שישראל נמצאת בירידה. במימד זה התמונה דומה למימד החברתי- ישנה ירידה ברורה מרצח יצחק רבין 

נוצרת תמונה עגומה במיוחד במימד הפוליטי - חברתי. 

 

התוצאות העיקריות- המשבר הכלכלי 2000 -2003  התאזן, ואף נראית צמיחה ברורה במשק 

בין השנים 2006-2007 . 

אולי ניתן להתווכח על מדדים אלו ביחס לאמינותם, אך למען האמת מדדים אלו עוזרים בקביעת מטרות לאורך זמן, איתם ניתן ליצור יעדים ולראות אם אכן ישראל עומדת ביעדים ובמטרות שהציבה לעצמה. בנוסף לכך ניתן לראות מה הן נקודות החולשה במדינה ולשפר אותן. 

  

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד