כניסה לחברים רשומיםמר גדעון גרינשטיין

מדינת ישראל צריכה שיהיה לה אתגר, מטרה, ולהבנתו האתגר צריך להיות – להפוך את ישראל לאחת מ-15 המדינות המובילות בעולם מבחינת איכות החיים, ב-15 השנים הקרובות. 

 

צמיחתה של ישראל בשנים האחרונות עשויה להיות משכרת, אולם ישראל לא "קופצת מדרגה". אם נבחן את ההכנסה לנפש בישראל בהשוואה לארה"ב, נראה כי ב-20 השנים הראשונות להקמתה, ישראל זינקה וסגרה את הפערים אל מול ארה"ב. ואולם, מתחילת שנות ה-70 ישראל מדשדשת, בעוד מדינות אחרות דוגמת אירלנד ודרום קוריאה מצמצמות את הפערים מול ארה"ב ואירופה. 

הסיבה שלשמה חשוב לסגור את הפערים מול המדינות העשירות היא התניידות שלושת המשאבים: אנשים, טכנולוגיה והשקעות. שלושת אלמנטים אלו "בוחרים" לאיזו מדינה ללכת, והמדינות מתחרות עליהם. שליטה על אלמנטים אלו חיונית לעתידה של המדינה, ולהצעתנו זה צריך להיות היעד הלאומי. 

 

אומנם קשה לבדוק איכות חיים, שכן זהו עניין גיאוגרפי וסובייקטיבי, אך קיימת זיקה בין הכנסה לנפש לבין איכות חיים. כיום, ישראל מדורגת במקום ה-28 בעולם. הבאתה למקום ה-15 משמעותו הבאתה למקום המקביל למדינות כגון הולנד, קנדה, פינלנד, סינגפור וניו זילנד. 

 

יש לעמוד על ההבדלים בין צמיחה ל"קפיצת מדרגה". בעוד צמיחה מחייבת שינוי הדרגתי של שינוי התוצר והייצור של ישראל, היא לא מחייבת חזון, ולא מחייבת שיתוף זרועי, לקפיצת מדרגה נדרשים כל הדברים חזון, שיתוף זרועי, והסטה מאסיבית של משאבים. 

בעוד לצמיחה יש מתכון, לקפיצת מדרגה אין מתכון - כל מדינה עושה זאת בדרכה. 

 

אם נבחן את המדינות שעשו "קפיצת מדרגה" נוכל לאבחן מכנה משותף: ראשית, פותחו מדדים לזיהוי הצמיחה (כדוגמת "מדדי הרצליה"), שנית זוהו מנועי צמיחה, שלישית, קפיצת המדרגה הפכה להיות פרויקט לאומי – כל אזרח היה מעורב בפרויקט. בנוסף, ניתן לראות שכל המדינות הגדירו חזון : היכולת להציב את היעד ולפעול לאורו, וניצולו את הפוטנציאל הייחודי שלהן.  

 

מדינת ישראל צריכה לזהות את הפוטנציאל הלאומי שלה ולפעול לאורו. לדוגמא כיום ישראל לא משתמשת בפוטנציאל הכלכלי הטמון ביהודי התפוצות. ככלל, שיתוף פעולה בין המגזר הפרטי למגזר הציבורי הכרחי לפרויקט לאומי שכזה. 

 

כאשר מסתכלים על הנתונים, נתוני המקרו של ישראל, רואים שהבעיה של ישראל היא לא בכלכלה אלא בממשל: בעוד המגזר הפרטי מדורג בין עשרת המגזרים המובילים בעולם, המגזר הציבורי ממוקם בתחתית - מקום ה-29 בעולם. מלבד ישראל, אין מדינה שבה הפער גדול כל כך. 

 

ישראל היא המקום הראשון בעולם במחקר ופיתוח, אבל כאשר חברה מגיעה לצומת ההחלטה בין למכור לחברה בינלאומית לבין פיתוח אזורי, רוב החברות מחליטות למכור – בניסיון לחסוך בחיכוכים עם המגזר הציבורי.המגזר הפרטי לא ישקיע אם המגזר הציבורי לא ייתן תשומות בחקיקה.  

 

לסיכום, לא תהייה קפיצת מדרגה אם הנושא לא יהפוך להיות "דיבוק לאומי" – היעד או הרעיון המארגן יכול להיות להפוך את ישראל לאחת מ-15 המדינות המובילות ב-15 השנים הקרובות. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד