כניסה לחברים רשומיםחה"כ גלעד ארדן

קיימת בעיתיות  רבה בסקר הפטריוטיות הישראלי. כיום, רק 5% ניגשים לשירות המילואים, רק 60% מהישראלים מעדיפים אזרחות ישראלית על פני אזרחות של מדינה אחרת. עובדות אלו צריכות ללמד על המגמה האמיתית - ירידה ב"פטריוטיות העומק" של אזרחי מדינת ישראל. 

 

מטרתה של ישראל צריכה להיות חיזוק הפטריוטיות גם באמצעים של שיגרה. 

הפטריוטיות הינה גורם מאזן אל מול משבר ביטחוני זה או אחר, היא תשמש כנוגדן למניעת משבר, תגרום לאויבנו להאמין שקשה לפורר את מדינת ישראל ותגרום להם לחשוב לפני תקיפתה. 

הפטריוטיות היא החוסן של מדינת ישראל. 

 

בעידן של התפוררות ערכים, עידן של תקשורת צינית, עידן בו מרבית המודלים לחיקוי הם מודלים שליליים, עידן בו מדברים על מיזוג תרבויות ולא ייחודן, השאלה שצריכה להעסיק את מדינת ישראל היא כיצד לחזק את הפטריוטיזם. 

 

חיזוק הפטריוטיזם צריך להיעשות תוך שילוב של 3 אלמנטים: החברה, האדם והתרבות. 

 

ברמת החברה יש לשאוף לחיזוק הערכים הייחודיים לה: חיזוק היהדות כתרבות, כציוויליזציה ולא כדת, ביסוס היהדות כחלק מהישראליות. ערכים אלו יכולים לשמש כשורשים מכפילי עוצמה. 

מרבית הנוער בישראל כיום גדל מבלי שמערכת החינוך מעניקה לו ידע מינימאלי, מבלי שהיא מעניקה לו זהות או תחושה מספקת כלפי הזהות היהודית. יש לגרום לאדם להרגיש כחוליה בשרשרת היסטורית. את העצמת הערכים יש לקיים במערכת החינוך, בצבא, בתנועות הנוער, באינטרנט ובכל הכלים העומדים לרשות המדינה. עלינו ליצור יהדות "ידידותית למשתמש", שתיצור גירוי ועניין בדור הצעיר.  

 

ברמת הפרט, הגיע הזמן להעצמת כישורי הפרט. יש ליצור תחושה בישראלי כי מדינת ישראל רוצה בהצלחתו - לספק לו כלים שיאפשרו לו להצליח, לאפשר רמת מיסוי נמוכה, להפחית בבירוקרטיה. האדם חייב להרגיש שהוא מקבל משהו מן המדינה. בנוסף, יש לעודד את השירות הצבאי והאזרחי, להשקיע בהשכלה הגבוהה ובפיתוח. מתוך סקר הפטריוטיות ניתן ללמוד כי חוסר הצלחה כלכלית הוא אחד הגורמים לירידה מהארץ.  

טענה זו של העצמת הפרט נכונה גם לגבי ערביי ישראל. 

 

ברמת התרבות, יש לעודד את השפה העברית, הרוח הישראלית, היזמות, הפתיחות. עידוד שיתבטאו ברמת החקיקה. יש לעודד את היצירה והאומנות הישראלית, שכן אלו יכולים לשמש מוקד של גאווה. לעידוד האומנות והיצירה הישראלית משמעות אסטרטגית – אדם האוהב את התרבות בה הוא חי, ירצה לגור במדינה המספקת לו תרבות זו. 

 

לסיכום, שילוב שלוש הרמות הללו, יהווה חיזוק סינרגטי לפטריוטיות הישראלית: העצמה אישית תחזק את הכלכלה ותצמצמם פערים, התרבות תחזק את שורשיותו של הפרט.  

הפטריוטית היא החוסן של מדינת ישראל, ועליה להפוך לכלי בשירות המדינה, ולא למטרתה. 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד