כניסה לחברים רשומיםמר יוסף (טומי) לפיד

"הכריחו אותי לדבר על הירידה הדרסטית במעמדו של ביהמ"ש העליון בעיני הישראלים " כך פתח את  דבריו מר טומי לפיד, שר המשפטים לשעבר. 

לדבריו, עקב היכולות לפנות לבג"צ , בג"צ מוצף. כ- 90% פניות מיותרות וכ- 1000 פניות שמתוכם רק 100 תיקים מטופלים. בחלק מהפניות שביניהם נמנים חברי כנסת או עורכי דין שרוצים פרסום. 

 

"בג"צ מתערב יתר על המידה" 

לטענתו של לפיד בג"צ מתערב יתר על המידה בנושאים שיש להם יותר אספקטים פוליטיים מאשר משפטיים. מר לפיד מונה שלושה אספקטים, התערבות בסוגיית המיגון בשדרות- איך, כמה ובאיזה סכום למגן. ישנם גורמים פוליטיים שיש להם עניין להוריד את קומתו של בג"צ. מזכיר מר לפיד את החרדים והדתיים הלאומיים ("מתנחלים") "ישנם מטורפים בשטחים שמתאחדים כנגד בג"צ". האספקט השלישי הוא התערבותו של שר המשפטים, פרופ' דניאל פרידמן. 

מר טומי לפיד המליץ לביה"מ העליון לא להתערב בעניינים לא אקטואליים לתחומו ולשר המשפטים המליץ לא להתערב בנושאי ביהמ"ש העליון. 

 

"לא יהיה שלום גם בעוד 15 שנים" 

מר לפיד טוען שאולי תפיסתו נובעת מכך שהוא ניצול שואה, הוא מזכיר שאת הבר מצווה שלו עשה במרתף בגטו, אך טוען שהבעיה הקונספטואלית היא שכל מה שאנו עושים הוא למטרת שלום ומתוך זה אנו פועלים. השלום לא תלוי רק בנו ולא יהיה שלום גם בעוד 15 או 20 שנה וזו אינה תופעה שקיימת רק אצלנו. לפיד מזכיר את מלחה"ע הראשונה והטבח שעשו מדינות אירופה אחת בשנייה ואין להם זכות להסתכל עלינו כלא מתורבתים. קיים מאבק לאומי קלאסי של  שני לאומים על טריטוריה, מר לפיד ציין שהקונפליקט מתקיים בתוך שלושה מעגלים: הפלסטיני, הערבי והאסלאמי (טרור ואלקעידה). 

 

"שינוי אסטרטגיה" 

צריך לעמוד על השלום על מנת שלא להזמין מלחמה. רצוננו ותפקידנו הוא למנוע מלחמה. אנחנו לא הולכים לקראת שלום, אלא לתקופות של עליות ומורדות של שלום ואי שלום,לכן צריך לשנות את האסטרטגיה שבראשה אינה עומדת המטרה "לעשות שלום". אל לנו לוותר על השטחים כמו חברון, זה לא משהו שמייחד רק אותנו. לפיד מזכיר את היוגוסלבים בקוסבו. 

לפיד סיים את דבריו במסקנה שרק כוחו של צה"ל  מבטיח את קיומנו.  

    

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד