כניסה לחברים רשומיםדיון - דו"ח ועדת וינוגרד, מדיניות ביטחון לאומי וקבלת החלטות

ניצן טען כי עם פרוץ המלחמה הוא לא שמע אף לא אדם אחד שהתנגד ליציאה למלחמה כולל באופוזיציה. ראש הממשלה, אולמרט, נשא נאום ב-17.7 אשר בו פירט אודות  יעדי המלחמה, וניצן מונה אותם: 

1.       שחרור החיליים גולדווסר ורגב – לא הושג. 

2.       הרחקת חזבאללה מהגבול- בוצע. 

3.       תפיסת הגבול ע"י צבא לבנון- בוצע. 

4.       הבאת כוח או"ם לגבול הצפון- בוצע. 

5.       הרחקת יכולת שיגור הרקטות מגבול הצפון- בוצע. 

ניצן הוסיף ושאל, אם כן מדוע אומרים שהפסדנו במלחמה, כאשר רוב היעדים מולאו? אומנם עשינו טעויות אך הפסדנו בשל פוליטיקאים. ובנוסף כיוון שאנו לא פטריוטים, אנו מחפשים ראשים לערוף, ודם. אני חושב שאולמרט תיקן ועוד יתקן, דמוקרטיה לא נקבעת כך, כאשר האויב עומד בשער יש להגיב, "כשיש אויב לא מנטרלים את ראש הממשלה מלשלוח חיילים, ולא יכול להיות שינהגו כך עוד לפני פרסום הדו"ח". 

 

שאלה לפרופ' עוזי ארד מהקהל: 

 

מדוע אינך חושב שהפעולה האחרונה הייתה על מנת לשפר עמדות ועל מנת להשיג הרתעה. מדוע אתה חושב שזה פוליטי, ולמה אתה מעניק לכך קונוטציה של שיפור עמדות פוליטיות, ולא שיפור עמדות בקרב?

 

תשובה:  

 

בדיון בו הוצגו עמדות המלחמה, הצגתם הובילה לויכוח קולני שבו אני אמרתי שאת המטרות הללו לא ניתן ליישם. לא עם סדר הכוחות שהיה קיים, ולא עם המשאבים שהוקצו. המטרות לא היו הגיוניות. מה גם שמר ניצן לא מדייק ביעדי המלחמה שמנה ולכן הכול נבחן במדויק ע"י עיון בפרוטוקולים.  

 

תומר בוהדנה, חייל מילואים שלחם ואף נפצע בלחימה מביע דעתו: 

 

מה היה קורה לו אני, ערב היציאה לקרב, הייתי אומר לחיילי את מה שאולמרט אמר: "אני אחריות לקרב הזה לא לוקח". אנשים היו עוזבים את המקום. עצם ההתנהלות שומטת את הצדק המוסרי שיש לבית המחוקקים לשלוח אנשים למות, "במקום בו המנהיגות לא מגלה אחריות אישית המוות הוא רק סטטיסטיקה" 

 

עוזי דיין השיב על דבריו של מאיר ניצן: 

 

המלחמה הייתה מלחמה צודקת והיה צורך להכריע את חזבאללה, ויכולנו גם לעשות זאת, אך במלחמה הזו לא ניצחנו ובמלחמה לא מנצחים בנקודות בנוסף קיצצו את כנפיה של הוועדה החוקרת את המלחמה, והורידו אותה על ארבע. ראש הממשלה לא יכול לומר שיהיו אשר יהיו ממצאי הוועדה הוא לא מתפטר. זה שולל ממנו את הסמכות לשלוח אנשים לקרב. אנו מחכים לדו"ח, אולם בעקבות דברי ראש הממשלה חברי הכנסת צריכים להחליט ולעמוד במבחן וינוגרד:  

"האם אתם שליחי ציבור או האם הנכם שליחי עצמכם". 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד