כניסה לחברים רשומים



ד"ר אילת מזר

לפני 5000 שנה הוקם הישוב הקדום של ירושלים. בשם הזה ממש מופיעה ירושלים בטקסטים מצריים קדומים כעיר ממלכה חשובה ביותר. חפירות ארכיאולוגיות של השנים האחרונות מגלות ביצורים עצומים, המעידים על מעמדה החשוב.  

 

לפני 3000 שנה כבש דוד המלך את ירושלים, אשר המשיכה לתפקד כעיר ממלכה מרכזית. הוא לא הרס את העיר, אלא השתלב בה והמשיך בבנייתה. בחפירות הארכיאולוגיות נחשף קטע מחומת ירושלים שבנה שלמה המלך וגם אחד משערי העיר. 

 

השם "חומת ירושלים" ניתן אך ורק לחומה החדשה מימי שלמה, אשר הקיפה את הבניה הממלכתית החדשה שנבנתה ע"י דוד ושלמה, ובכלל זה את בית המקדש ואת ארמונו של דוד המלך ושל שלמה המלך כפי שמתואר בספר תהילים, "העיר שחוברה לה יחדיו". 

 

מצב זה התקיים עד שנבוכדנאצר מלך בבל כבש את ירושלים והגלה את יהויכין מלך יהודה ואלפים רבים מעלית הארץ. 

 

את התיאור המקראי הזה, מאשרות כרוניקות בבליות המציינות את ההגליה ההמונית לבבל ואת שהייתו של יהויכין שם. 

 

כעבור 10 שנים החריבו הבבלים את ירושלים, כולל את ארמון המלך ואת בית המקדש. כך נשארה ירושלים על חורבותיה כ-50 שנה, עד אשר כורש מלך פרס התיר ליהודים לחזור ולבנות את המקדש. זאת לאור מדיניותו לשיקום ערי הקודש השונות בממלכת בבל. לפי אותה מדיניות, קיבל נחמיה, ששרת כשר בארמונו של המלך הפרסי אישור לשקם את הריסות חומות ירושלים.  

 

בחפירות הארכיאולוגיות, נחשף קטע של החומה והמגדל אשר נבנה על ידי נחמיה. מתחת למגדל התגלו מאות ממצאים. בחינה של הממצאים מהמאה החמישית לפני הספירה (ימי נחמיה) העלתה גילוי של  עשרות חיצי ברונזה וברזל, אשר ממחישים היטב את התיאור המקראי של שיקום ירושלים, שבוצע תוך הגנה עצמית מפני האויבים המאיימים. 

 

בין מאות הממצאים נתגלה חותם אבן, שמוצג פה בפעם הראשונה, הנושא סצנת פולחן בסגנון אופייני לתקופת נחמיה, ועליו אותיות בעברית – ת.מ.ח שמציינות את אחת ממשפחות עולי בבל הנתינים עובדי המקדש שהוגלו לבבל ושבו לירושלים. מקום מושבם של הנתינים היה בשטח הסמוך למקום שבו גילינו את החותם. 

 

ראינו בחטף כיצד השתמרו בירושלים שרידי הבניה המרשימים, המעידים על עברה המפואר ורב התהפוכות של ירושלים, וחשפנו את מהימנותם של העדויות המדויקות להפליא בכתובים. 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד