כניסה לחברים רשומיםמר זאב בוים

בשקף הראשון, רואים את גידול האוכלוסייה השנתי בנגב. השקף השני, נוגע למאזן ההגירה: היחס בין נכסים ויוצאים מאזור הצפון בין השנים 2005-2006, מאזן הגירה שלילי בכל השנים. המאזן כמעט זהה גם בדרום, עד שנת 2003- שנת הקיצוצים הגדולים בכל התחומים. 

מימוש משכנתאות תקציביות בגליל: משנת 2003 רואים שבר גדול, נפילה של 60% ואף יותר במימוש המשכנתאות. הריבית נמוכה, ומדד המחירים לצרכן שגם הוא פקטור בנטילת משכנתאות נמוך במיוחד ויציב. 

מהנתונים שהוצגו אנו רואים נסיגה מתמדת בין היתר בשל ביטול הסובסידיות למשכנתאות, זכאויות לדיור, וביניהם דיור ציבורי לאוכלוסיות חלשות ועוד. 

הנתונים מראים כי הירידה בפריפריה חמורה במיוחד, דווקא בתקופה בה מונחים היסודות להתאוששות הכלכלה, עד לשיאים האחרונים אשר קבעה שנת 2007. 

באופן מיוחד ובולט הנסיגה של הפריפריות מראה פער הולך ומתרחב בין המרכז, שנוסק ומתפתח בתקופה זו לפריפריה. נוצרת מעין חומה בין שוליים טריטוריאליים וחברתיים, שהופכים דלים ומנוכרים יותר למרכז הפורח. 

בנוסף לנסיגת תכניות הדיור, נופלות התכנית לחיזוק אוכלוסיה, תעשייה וחינוך שהולכים יחד זה עם זה בנוסף לנדבכים נוספים. 

מחקר שנעשה לאחרונה באוניברסיטת הנגב מלמד כי מרבית חברות הסטארט-אפ  מתרכזות בתל אביב ובמרכז. מעט מאוד חברות הגיעו לדרום. 

צריך לראות אילו פעולות יש לנקוט בכדי להחזיר את הגליל והנגב להתחדשות. אין צורך להמציא את הגלגל, המדינה כבר ידעה להציב כלים לחיזוק הפריפריה וגידול האוכלוסייה בנגב ובגליל. 

לאחרונה הקמתי צוות שהגיש את עבודת 'עוגן'; עידוד נגב וגליל, אשר בבסיסו שלושה עקרונות:  

-          מענק דירה לזכאים על פי קריטריונים מסוימים 

-          העמקת סבסוד לבניית מערכות שונות כגון מגרשים. 

-          הרחבת הטיפול במרקם הפיזי הישן: טיפול במבני ציבור ישנים, שיפוץ שכונות ותיקות ועוד. 

 

 תכנית "עוגן" הוצגה לראש הממשלה והוצגה על ידי היועץ הכלכלי לממשלה. שר האוצר שעומד בראש הקבינט החברתי- כלכלי התחייב לקיים דיון בנושא מגה- אסטרטגי זה, אשר מונח כבר על שולחנות הממשלה, בתחום הדיור. 

תכניות אלה עולות הרבה כסף, אך אם לא נשקיע היום בגליל ובנגב מי יודע לאן זה יוביל. 

 

אני מקווה שבכנס הרצליה בשנה הבאה יוכל שר השיכון הבא לבשר על כך כי שנת 2008 היתה השנה בה הממשלה בחרה לאחוז בציציות ראשה של הפריפריה, ולהעלות אותה על פסים של צמיחה והתחדשות. 

 

דבר נוסף אני רוצה לומר, ולדעתי זהו המקום הנכון והזמן הנכון לומר זאת. אני חושב שמארגני הכנס ביצעו מארב לממשלה וביצעו סיכול ממוקד לראש הממשלה. מתוך חמישה חברי הפאנל של אתמול, ארבעה שימשו כמבקרים של ראש הממשלה. מול סוללת הטילים הזו ניצבה לבדה עמירה דותן שלא הגיעה אתמול. אין זה יאה ליצור פאנל כה מוטה בסוגיה כה שנויה במחלוקת.  

חבל שמארגני הכנס הפקירו את הבמה האקדמית טרף ליצרים פוליטיים ותאבת פרסום. 

 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד