כניסה לחברים רשומיםפרופ' אבישי ברוורמן

אני שואל את עצמי בזמן כהונתי בעבר וכיום, מדוע במדינה כזו שבה כה הרבה צעירים מבריקים, הצמיחה היא בעיקר בת"א ובחו"ל, ונוצר מצב שמדינת ישראל היא הענייה והאי שוויונית ביותר במערב שבה גם שירותי המשטרה לוקים (פיטרו את שטרמניץ). בונים פה מדינה, אך בייחוד בת"א וחו"ל, לא בפריפריה, שם אנשים עוזבים כי אין להם תעסוקה. כל העסק נכשל למרות הפוטנציאל. 

בשבע השנים האחרונות עם עודפי הצמיחה היו צריכים לעשות  רפורמות בבירוקרטיה (חברת החשמל, הדואופול של הבנקים). בארץ מספר כה רב של שרים – 30, בעוד שבגרמניה ובצרפת 12 , למה? 

בשבילי הגלובליזציה היא הסיכון הגדול ביותר למדינת ישראל, לא איראן. את איראן כולם יפתרו (ארה"ב, רוסיה, אירופה). הגלובליזציה היא בעיה שלנו. צעירים אומרים אם אנו לא בהייטק, אז למה שנהיה פה? נעשה יותר כסף בחו"ל. 

 

דבר שני לגבי התקציב - יש כאן מדיניות כלכלית ניאו-ליבראלית עם בירוקרטיה מסורבלת ושלטון שלא מתפקד. איני מבין מדוע מדינה עם גרעון של 0% ועודפי תקציב גדולים היא כל כך לא שוויונית. פקידי האוצר מפחידים אותנו מדיכאון כלכלי. אותי מפחיד מאוד מה שקורה פה. אני בעד להוריד את החוב הלאומי. אמנת מאסטריכט רוצה 3% גרעון, אנו ב0% כל הזמן – אז מה הבעיה? 

בהשכלה הגבוהה (16 שנה השקעתי ולי יש זכות לדבר) מיליארד וחצי שקל קיצץ שרון בתמיכת שרי האוצר שלו נתניהו ואולמרט. אני אמרתי שנחזיר להשכלה הגבוהה את הכסף ובשביל זה הלכתי לפוליטיקה. ואז המציאו את ועדת שוחט, שלקחה את הזמן ואמרה "נתנה את זה בהעלאת שכר הלימוד לסטודנטים". אולמרט – האם שאתה רואה את חלוקת העושר הלא צודקת אתה רוצה להפיל אותה על החבר'ה שחוזרים ממילואים? מזל שיש עופר עיני- מציל את המשק הישראלי. מה יש? לא יכלו לשבת עם המרצים ולגמור את הדברים לפני שבעה חודשים? לא, זו אופרה ידועה מראש. וזה גורם למצב שהצעירים לא מאמינים למערכת. 

 

לגבי סדרי עדיפויות -  יש כסף במדינה, ולכן רפורמות בביוקרטיה זה הדבר המרכזי ביותר. לגבי הכסף, יש לעשות את הרפורמות עכשיו! לקראת תקציב 2009 אני אלחם בכל יכולתי שהן אכן יבוצעו. 

אסור לנו לאמץ את המודל האמריקאי ולהעדיף אותו על האירופאי. לאחרונה כתבו בNY טיימס: "סליחה אירופה, זלזלנו בכם כה הרבה שנים, ואילו אנו הורסים את מערכת החינוך את הבריאות". ישראל,במקום לקחת את היזמות, לוקחת את החולי שבכלכלה האמריקאית. בן גוריון היה מתפרץ מסדר העדיפויות הזה, כי זה סדר העדיפויות של ת"א, של תושבי מדינת ישראל שלא "שמים" על הנגב והגליל. אין מניע - צריך לחתוך את הבירוקרטיה ולהוסיף תקציבים לחיזוק הפריפריה הקורסת. צריך להוסיף תמריצים לנגב ולהתחיל לבצע. כי הצעירים לא מאמינה לאף מילה. 

אני בפוליטיקה כדי לעשות את הרפורמות האלה. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד