כניסה לחברים רשומיםעו"ד שרגא בירן

המשותף לכל היושבים כאן הוא החלוקה לשלוש ההשקפות הבסיסיות ששוררות כיום בעולם המערבי: 

קונצנזוס המתחדש של וושינגטון פרי יצירתם של מר סטנלי פישר ודומיו, הקונצנזוס הפרוגרסיבי שהוא שיתוף הפעולה בין הלייבור החדש לדמוקרטים הצעירים, שיוצג ע"י מר סיימון רוזנברג, נשיא ה- New Democrat Network, שהוא אחד מבתי היצירה הגדולים של האידיאולוגיה הפרוגרסיבית של העולם המערבי. יש לנו הכבוד לארח את פרופסור לומבורג, נשיא קונצנזוס קופנהגן, בסיס החשיבה ההומאניסטית. כל זה במסגרת קונצנזוס הרצליה, בכנס הרצליה. 

מי שייצג נאמנה את הקונצנזוס הוושינגטוני הוא חבר הכנסת בנימין נתניהו, אשר שם רפורמות מבניות רבות על סדר היום הישראלי, כפי המסר שאני עומד להציג בפניכם מאוחר יותר בהרצאתי, הוא שניתן לצקת תוכן חדש של אחדות לאומית, ורגישות חברתית, פוליטית ועכשווית. 

אם יש כיום בעיה דמונית סרת תקדים בעולם בו אנו חיים, זו הבעיה של העוני שהיא היצרנית הגדולה ביותר של הפונדמנטליזם.  

 

המשך דבריו: 

לצד הבעיתיות החברתית ישנו שפע בלתי נדלה בעולם. ישנן תצפיות ונבואות שחורות אפוקליפטיות הבאות לקדם מטרות פופוליסטיות ואינטרסנטיות. החוסן הלאומי של העולם, של האנושות הנאורה נפגע על ידי העוני, שהינו דמוני ומחסל את האושר.  

 

גם במדינת ישראל  ובגדה המערבית ישנם אנשים רבים תחת קו העוני המתקיימים מדולר וחצי ליום. אילו ממשלות ישראל היו רפורמטיביות הרואות את הקשר בין האושר, העושר והשגשוג, היה מצבנו אחר, אך הרפורמאטורים הישראלים לא קמו, ולכן אני תומך במה שכן נעשה על ידי בנימין נתניהו.  

 

שלושה רבעים מהאנשות חיה מתחת לקו העוני. הבנק העולמי שינה את דרכו, דבר המופיע בספר שפירסם: הפערים מצד אחד לבין האפשרות שלא מגיעה לידי פיתרון יוצר פונדמנטליזם.  

 

מושב זה בא לראות את הבעיתיות החברתית כמרכזית. הצירוף הבלתי נדלה של האפשרויות, האופורטוניזם שנוצר - העושר של האומות הינו עושר חדש שנוצר בשנים החדשות, זהו עולם הזדמנויות חדש, לא מוחשי, הכולל עושר אינטלקטואלי.  

 

מהפכת המידע היא מהפיכה של הזדמנויות היוצרת "גלגל חדש". אם הקפיטליזם ידע לפתור את בעיית הפערים והעוני הוא יוכל להמשיך להתקיים, אך אם לא יפתור את הבעיה הוא צפוי להיעלם. בעולם ההזדמנויות , החלוקה החדשה של הקניין - שבחלקו נמצא על ידי המדינה, ובחלקו על ידי הרגולציה - אינה אפשרית מאחר והחלוקה נעשית על ידי הפרט. לכן האג'נדה של מדינת ישראל צריכה להיות הפרטה חברתית ולא הפרטות אליטיסטית. ההפרטות החברתיות צריכות לתת זכויות בניה, "בנק לאומי" לכלל התושבים, כלומר אני מדבר על שיתוף כלל האוכלוסיה בעושר החדש שקיים בידי המדינה. מדינת ישראל יכולה להיות שחקן מדהים על ידי כך; מדינת ישראל יכולה להיות עשירה. אין לשקוע בחזון של שקיעת כדור הארץ, הרי האנושות פתרה בעיות כה גדולות, אלא יש להתרכז בהזדמנויות של ההפרטה החברתית וקנין החדש.  

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד