כניסה לחברים רשומיםאלוף (מיל.) אורן שחור

ב-2004 דיברתי בכנס הרצליה על צינור הזרמה הפוך מהים האדום לאשקלון שיזרים דלק. זה היה פרויקט שבינתיים קרם עור וגידים.  

מיזם משמעותי בקבוצת קצא"א (קו צינור הנפט אילת – אשקלון). בנוסף, לקצא"א יש גם פרויקט תחנת כוח. 

זהו פרויקט joint venture עם חברות בינ"ל. המיזם יצטרך להביא את הדלקים שמצטברים בים התיכון ממקורות בים השחור והים הכספי למזרח הרחוק, בדגש על הודו וסין ועוד (וטיוואן, דרום קוריאה).  

המיזם נשען על הדלק שמגיע מצינור BTC, שכיום מניב מעל 30 מליון טון דלק גולמי לשנה. בים התיכון מתגלגלים מעל 200 מיליון דלק גולמי בשנה. זו תוספת של 20% על כך.  

מלבד הזרמת הנפט, מדובר על מאגרים, שמניבים רווחים גדולים, בעיקר עכשיו כשמחיר החבית עלה תוך 3-4 שנים מ-22 דולר ל-100, ויכול לעלות עוד יותר ככל שהמשברים עם איראן ועם מדינות בדרום אמריקה יחריף. 

 

המיזם כולל מאגרי דלק בטורקיה, ושאטל של מיכליות שמאפשר לנו להעביר כמות גדולה של נפט למזרח הרחוק. מדובר על צמיחה של מעל 8% בהודו ומעל לכך בסין, ומדובר על צריכה מאוד גדולה של דלק. עם כל התחליפים לנפט, ב-5-10 שנים הבאות הדלק הגולמי עדיין יספק את מירב הצריכה. 

 

2 מקורות הדלק באירופה בבריה"מ לשעבר הם: הים השחור, ממנו צריך להוביל דלק דרך המייצרים, וזה פרויקט מסובך, והים הכספי, ממנו כיום יש חיבור של צינור. בסה"כ מ-2 מקורות אלו יגיע הנפט לצינור שלנו מג'יהאן בטורקיה לאשקלון זה סיפור של 10-14 שעות, ובנוסף מיכליות גדולות שתוך 24 שעות יעבירו את הנפט. זה קיצור לעומת המסלול מסביב לכף התקוה הטובה באפריקה. 

 

לא מדובר על מיזם פוליטי אלא כלכלי. 

 

לסיכום, יש התרחשות בשטח, חלקה המיזם שלנו. ישנו גם את מיזם הגז בקצא"א וחשמל. 

מדובר על גיוון מקורות הדלק למעצמות כמו הודו וסין, וישראל תהיה הגשר בין מזרח למערב.  אנו לפני סגירות ו-term sheet, אך צפוי שיתרחש והמיזם ישא ברכה למדינת ישראל.

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד