כניסה לחברים רשומיםפרופ' גדעון ביגר

נקודת המוצא הגיאוגרפית הינה כי הסכסוך נסוב על דיונים סביב טריטוריה ושטח. במזרח התיכון נעשו הסכמים בעיקר באמצעות חילופי שטחים. נקודת המוצא לבחינת התופעות סביבנו מתבססת על ניסיון לייצב מחדש את הגבולות סביב ישראל והמדינות הנוגעות בדבר. 

 

מס' הנחות יסוד: הסכסוכים נובעים מתביעות טריטוריאליות. כמו כן, יש לזכור, שהגבולות נקבעו ע"י מדינות זרות (צרפת, בריטניה), והאו"ם. הקווים נקבעו בהתאם לאינטרסים שלא מתאימים להתפתחויות בשטח במשך השנים. 

 

ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שגבולותיה הוגדרו באמצעות הסכמים מול מדינות אחרות (כגון לבנון וסוריה). החוק הבינלאומי אינו מאפשר סיפוח צדדים בצורה חד צדדית אך מאפשר החלפת שטחים לפיתרון הבעיות. לדוגמא, החלפות צדדים בין איראן ועיראק, ישראל וירדן, המוכיחות שהדבר אפשרי. ברוב המקרים, הועברו שטחים ולא תושבים, אך גם זה אפשרי. 

 

לא רק לישראל יש צרכים ותביעות בקשר לשטחיה,אלא גם למדינות השכנות לה. לכן, ההצעה הינה ליצור מפה חדשה המתבססת על קווי 1967, כלומר, השטח מלפני 1967 לא ייגרע. שטחים יועברו בין המדינות השונות, לא דווקא בין כל מדינה ושכנותיה.  זוהי הצעה מזרח תיכונית כללית שתוכל ליצור מצב חדש שיקל על השגת צרכים אחרים. מהיכרות עם העולם הערבי, נראה שהיחס המקובל להחלפת שטחים צריך להיות אחד לאחד (דונם לדונם), זהו העיקרון הכללי, למרות שיש מקום לצורות יחס אחרות. 

 

המפה שתוצג היא כללית, אך כוללת רעיונות שהוצעו בעבר בנושא. 

 

הרעיון מנקודת המבט של ישראל הוא שחלקים ביהודה ושומרון ובקעת הירדן בהם יש גושי התיישבות גדולים יישארו בידי ישראל. בתמורה יקבלו הפלסטינים שטחים לאורך הקו הירוק, עם או בלי תושביהם, ערבי ישראל. בהמשך, מצרים תוותר על שטחים בין אל-עריש לרפיח, תמורתם תעביר ישראל למצרים שטחים במדבר פארן. ירדן תעביר לסוריה שטחים עליהם קיים סכסוך בין המדינות. הדבר העקרוני הוא שישראל תשמור על קווים ברמת הגולן, ותוותר על חלק משטחי 7 הישובים השיעים בגליל לטובת לבנון. לבנון תעביר לסוריה שטחים אשר תמורתם סוריה תתיר לישראל להחזיק בשטחים ברמת הגולן. 

 

בניסיונות שנעשו בעולם, פתרון טריטוריאלי הוא הרלוונטי, בבואנו לפתור סכסוכים בין מדינות. באמצעות הגדרת גבולות ניתן יהיה לפתח נושאים נוספים בהמשך. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד