כניסה לחברים רשומיםד"ר ראובן גל

היום הממשלה קיבלה את ההחלטה הרשמית לפיה תוקם מנהלת שירות אזרחי אשר תשלב מתנדבים נוספים במסגרת השירות הלאומי-האזרחי. החזון הוא שכל צעיר וצעירה שאינם עושים שירות צבאי יוכלו לעשות שירות אזרחי בקהילתם, כאשר משך השירות יהא שנה או שנתיים. מטרות השירות הינן חיזוק הקשר של המתנדב עם החברה, עם הקהילה ועם המדינה, פיתוח יכולותיו האישיות וכן פיתוח תכונות מנהיגות, במידה והדבר אפשרי. 

 

בין המלצות ועדת עברי קיימת המלצה להקים מסגרת לשירות התנדבותי, ויש להדגיש זאת: השירות הוא התנדבותי ואין חובה כלשהי. הוא מבוסס על הרצון של הפרט לתרום. בנוסף, עקרון השירות הוא שוויון: כולם יוכלו לשרת—ערבים, חרדים, דתיים, דתיות, וכולי. זוהי אחת ממטרות התכנית, שכן רצוי שצעירים יגיעו לשנות התעסוקה ממקום אחיד. 

 

יש להדגיש כי המנהלה הינה גוף עצמאי ואיננה קשורה לצה"ל או למשרד הביטחון, ולא מדובר בניסיון עקיף לגייס צעירים לשירות צבאי. בתוך המנהלה תהייה מועצה, כשחלק מחבריה יהיו נציגים ערביים. השירות יזַכֶה את המתנדבים בהטבות כלכליות בהתאמה למשך השירות שנעשה. חשוב לציין כי ניתן לשרת בתוך הקהילה שממנה בא המתנדב. 

 

כיום, ישנם מעל 11,000 מתנדבים שעושים שירות אזרחי-לאומי בתחומים של חינוך, בריאות, רווחה ועוד. 

 

מתנדבים ערביים: בשנת 2005, היו 200-240 ערבים שעשו שירות אזרחי, וב-2006 המספר עלה ל-290. בשנה האחרונה, היו 628 מתנדבים ערביים, כשחצי עסקו בחינוך, כרבע בבריאות וכרבע ברווחה. 

 

כשהוכרז על רצון להקים את המנהלה, נשמעו תגובות חריפות ביותר מצד המנהיגות הערבית, אשר גינו את "כפיית השירות" על ערביי-ישראל. פורסמו הודעות בקרב קהילות ערביות שהזהירו את צעיריהן מפני התכנית, ואף חברי כנסת מסוימים תקפו את ה"מזימה", כדברי אחד מהם. במאמר מוסגר, אומַר כי אין להכחיש בכך שהמגזר הערבי סובל מקיפוח ואפליה, אך אין להתמקד בטעויות העבר בניסיון להתחמק מתיקונן בעתיד. ח"כ ג'מאל זחאלקה הצהיר כי החברה הערבית תראה את מי שמתנדב כ"מצורע" ושהיא "תקיא" אותו. לדבריו, צעירים ערביים חייבים להיזהר מפני "ישראליזציה" וטשטוש זהותם הערבית. החשש הזה מוכר, אבל בתור יהודים יש להצביע על התהליך המבורך של שמירת הזהות של המיעוט תוך נטילת חלק בחברה הרחבה. 

 

בכל הנוגע לשירות של ערבים ברצוני להדגיש שוב כי המתנדבים יכולים לשרת בתוך הקהילה שלהם ואין צורך לעזוב למקום אחר. בנוסף, סדר העדיפויות באשר לסוג השירות, בין היתר, ייקבע ע"י ראשי העיריות: כלומר, המדינה מעמידה לרשותם את המשאב, והם מקבלים את ההחלטות הללו. לבסוף, יוקם פורום התייעצות לשם שיתוף פעולה עם מקבלי ההחלטות המקומיות. 

 

אסיים בדברים שאמר אמיתי עציוני, חוקר ישראלי שנמצא באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון: הוא הבהיר כי בלעדי שירות אזרחי-לאומי, מטרות חברתיות חשובות היו נזנחות, כי השירות מקטין פערים בין קבוצות שונות וכי הוא מחזק את הפרט ואת הקהילה. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד