כניסה לחברים רשומיםמר גידי מרק

מספר היהודים בישראל הינו פחות ממחצית מכלל היהודים בעולם. הדור הצעיר מזדהה עם בני דורו ובני גילו הלא יהודים, כמו גם עם תופעות של נוער לא יהודי (לא כולם תופעות שליליות). 

 

במעגל של הזהות לישראל- ישנה ירידה במדדי הזהות היהודית גם ביחס למדינת ישראל. הדור הצעיר לא זוכר את תקופת שנת 1967 ואלו שנולדו אחרי שנת 1994 מעצבים את ידיעתם ותפיסתם מהתקשורת שיוצרת הבנה לא מעמיקה ואף יוצרת דחייה וריחוק ממדינת ישראל.  

 

במעגל של הקהילה היהודית- מספר הצעירים הרווקים היהודים עולה וגם אחוז נישואי התערובת עולה.בית הכנסת נתפס כעניין למשפחות ורבים מרגישים שלא רק אומרים להם להתחתן אלא גם אומרים להם עם מי. רבים יותר ויותר מצהירים על עצמם כ"רק יהודים", יש פחות תמיכה, שותפות ואחווה יהודית. 

 

הפרויקט המצליח ביותר כיום בעולם הוא "תגלית", הפרויקט לא זכה להצלחה מראשיתו, ואף יתכן כי לא היה ממריא בהמשך אלמלא דחיפה מסיבית של אישים יהודים שונים."תגלית" מציעה גישה שונה שאומרת , לא מעניין אותנו לכמה זמן אתה יכול להגיע לארץ, או כמה יהודי אתה, או כמה כסף או השכלה יש לך וכמה תרמת. "תגלית" פונה לגיל הקולג' וכל אלו הם כוחה וייחודה. 

 

דבר אחרון - לאחרונה נוצר קשר ישיר בין הממשלה לתורמים יהודיים בתפוצות. מאז קום המדינה התפוצה היהודית חיזקה את ישראל ויש לשמור על קשר כזה. 

 

  

 

להרחבה 

 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד