כניסה לחברים רשומיםמר זאב ביילסקי

נושא הפילנתרופיה היהודית הינו נושא שחשוב מאד לקשר סביבו אותנו ואת יהדות התפוצות,  קשר שממשיך לעבור שינויים דרמטיים. הסוכנות היהודית עברה מהפך בשנים האחרונות, עוד בתקופת כהונתו של סלי מרידור, שמכהן כיום כשגריר ישראל בארה"ב. המהפך, דרך ההסתדרות הציונית העולמית, איפשר לישראלים להיכנס לחבר הנאמנים ולתרום לכל הנושא הרחב של ישראל והתפוצות.  

 

לפני ימים מספר, התגלגל לידי מסמך שלחברינו בתפוצות -  ה- UJC- איגוד של יהדות ארה"ב. סכום של 2.4 ביליון דולר גויס על ידם למטרות רבות. הסכומים שמגויסים לסוכנות היהודית ולג'ויינט מגיעים לכ- 200 מיליון דולר.  

 

לפני 60 שנה, כאשר ניצולי השואה הגיעו לארה"ב, התבססו והצליחו, הם הבינו שהם חייבים למדינה שבדרך, ולעם היהודי. הם  הבינו את החשיבות טוב יותר מכולם. מאז אותו דור, השתנו פני הדברים. ישנו דור חדש, בשעה שאותו דור ישן הולך ונעלם. הדור הצעיר הינו אמריקאי, זהותו אמריקאית וכן שפתו אמריקאית. אך בחלקו, עדיין רוצה את הקשר הזה עם מדינת ישראל, אם כי בצורה שונה. הוא רוצה לבוא ולקבוע, לדעת ולהיות מעורב בתרומה. על כן, עלינו לשנות את המערך כלפי התורמים. לדעתי, התרומות אינן עניין כספי גרידא, אלא גם דרך של חיבור, כמו "תגלית", מסע של ממשלת ישראל והסוכנות היהודית, ביקורים, בתי ספר מתכתבים וכדומה.  

 

במדינת ישראל, אלו שצומחים ועולים מושכים עימם את המדינה קדימה, אך יש גם את אלו הנשארים מאחור. מישהו צריך לתת דין וחשבון על כך, וגם על המצב בעדה האתיופית, בה אחוזי המתאבדים בקרב הנוער גבוהים ביותר. אין מדובר על אחריות המוטלת על מדינת ישראל וממשלת ישראל לבדן.  כאן נכנס החיבור של "אדוות הגלים", אותן תרומות ואותם אנשים. זה חיבור של יהדות אדירה יחד עם היושבים בציון. 

 

בעולם יש 11 מיליון יהודים, חצי מהם יושבים בישראל והרוב לא מתכוון לעלות ארצה. חלק מאחריותנו על יהדות ארה"ב היא לדאוג שחיבור זה יהיה דו- צדדי. הסוכנות מציבה מטריה של אפשרויות בפני התורמים, דבר שהינו בר שינוי. השינוי הדרמטי כאמור קרה, כאשר ישראלים החלו להיכנס ולקחת אחריות ומסייעים לתרומות. 

הדפסשלח לחבר

עוד בנושא זה

עבור לתוכן העמוד