כניסה לחברים רשומיםהברונית דה רוטשילד:

כנס הרצליה ה-14, יום א 8.6

 

הברונית דה רוטשילד:

"אני קוראת למנהיגי ישראל למצות את כל היכולות וההון האינטלקטואלי והטכנולוגי שקיים בארץ, ולהפוך את ישראל לאומת הסטארט- אפ החברתי הראשונה בעולם"

 

פרופ' אוריאל רייכמן:

"קרן רוטשילד קיסריה ומרכז הבינתחומי פועלים לפתיחת שערי ההשכלה הגבוהה לכולם כדי לעוד חדשנות ויזמות חברתית. זוהי אינה משימה קלה והיא דורשת משאבים, אך זוהי הדרך לקדם שינוי, צעד אחר צעד"

 

 

במושב הפתיחה החגיגי של כנס הרצליה ה-14 אמר פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא ומייסד המרכז הבינתחומי בהרצליה, כי "המרכז הבינתחומי הרצליה רואה חשיבות רבה בשיתוף הפעולה עם קרן רוטשילד קיסריה. שני הארגונים חולקים את אותם ערכים ומטרות חינוכיות. קרן רוטשילד קיסריה ומרכז הבינתחומי פועלים לפתיחת שערי ההשכלה הגבוהה לכולם כדי לעוד חדשנות ויזמות חברתית. זוהי אינה משימה קלה והיא דורשת משאבים, אך זוהי הדרך לקדם שינוי, צעד אחר צעד. המרכז הבינתחומי נוסד במטרה לחנך את מנהיגות העתיד. הסטודנטים הלומדים בו מגיעים מ- 86 מדינות. אנו מעניקים לסטודנטים את הכלים לשנות, ליזום ובאותה העת לדאוג לאחר, לעמוד על הזכות לצדק חברתי ולאנושיות".

 

 

הברונית אריאן דה רוטשילד: "אני קוראת למנהיגי ישראל למצות את כל היכולות וההון האינטלקטואלי והטכנולוגי שקיים בארץ, ולהפוך את ישראל לאומת הסטארט- אפ החברתי הראשונה בעולם. חוסן לאומי הוא הרבה יותר מביטחון, עלינו להפוך לשחקנים מובילים ולא רק לצופים מהצד, עלינו להביט אל העתיד ולעצב אותו ולא רק להגיב עליו, חוסן חברתי זה להביע נחישות, מנהיגות ויצירתיות".

 

 

מושב הפתיחה של כנס הרצליה ה-14 דן בנושא "יזמות חברתית וחלוציות במאה ה-21", בהנחיית פרופ׳ אמנון רובינשטיין, שר החינוך לשעבר; בית ספר רדזינר למשפטים, המרכז הבינתחומי הרצליה.

ובהשתתפות: ח״כ ד"ר עדי קול, מפלגת ״יש עתיד״; פעילה חברתית, מייסדת ״אוניברסיטה בעם״; ח״כ איציק שמולי, מפלגת העבודה, לשעבר יו"ר אגודת הסטודנטים הארצית וממנהיגי תנועת המחאה החברתית; מר נתנאל טוויטו, סגן ראש עיריית נצרת עילית; בוגר המרכז הבינתחומי הרצליה וארגון ״שגרירי רוטשילד״ של קרן רוטשילד קיסריה; הגב׳ רוויה אבו רביה, עמיתה בתכנית הדוקטורט ע״ש אריאן דה רוטשילד.

 

 

פרופסור אמנון רובינשטיין: "מערכת החינוך מחולקת לגמרי. החברה הישראלית לא נפגשת עם כל הפלגים במהלך החיים הבוגרים. יש צורך בחברה יותר שוויונית מכל הבחינות. הישראלים צריכים להיות פחות רחוקים זה מזה".

 

ח"כ ד"ר עדי קול: "הצעירים מרגישים שאין להם השפעה, שלא רואים אותם ומקשיבים להם, גם כשהם יוצאים לרחובות. זה מתחיל בחינוך. אנחנו לא מלמדים חשיבה חדשנית, לא לקבל דברים כמובן מאליו ולהקים מסגרות. כוח מרגישים מתוך עשיה יומיומית. מערכת החינוך צריכה לאפשר תהליך של עשייה והשפעה. כצעירה אני חושבת שהמטרה שלנו זה ליצור דיאלוג משותף וערכים משותפים למדינה שאין לה חוקה, כלומר, מדינה שלא החליטה אף פעם מה החזון שלה והערכים המשותפים שלה".

 

ח"כ איציק שמולי: "אני חושב שאמנם ביצות כבר לא נותרו לייבש, אך תפקידנו בחברה לא השתנה הרבה. כאנשים צעירים, הכלי הכי חזק שיש לנו הוא לשאול ולקרוא תיגר. בשנים האחרונות בעולם ובארץ, חוד החנית היא אנשים צעירים שמסתערים לפעמים באגרופים קפוצים על המציאות שסביבם ומנסים להוביל את העולם למקום טוב יותר. מדובר בדור שלם של צעירים שאוהבים את המדינה, משרתים אותה ומנסים לבנות בה את עתידם ולא יכולים לעשות כך. הם יוצאים לשוק התעסוקה ונתקלים בקיר בטון של שוק עבודה נצלני עם משרות חלקיות ושכר נמוך וכנגד זה מחירי דיור שעולים לשמיים ותוויות של מוצרים יקרים מאוד. אנשים בני דורנו אמורים לבנות מזה חיים. הפכנו לדור של קנגרו שתלוי בהורים עד גיל מאוחר. דור זה נאלץ להקפיא את החלומות בגלל מציאות כלכלית מאוד מייאשת. יש לקרוא תיגר ולהיכנס למוקדי קבלת ההחלטות. אני חושב שמדינת ישראל טובה יותר לא תצמח מקבלת החלטה של ממשלה או חוק בכנסת, אלא ממה שאנחנו עושים ממנה. אנשים צעירים שמחליטים לקום ולהוביל שינוי בחברה הישראלית, לא צריכים לחכות לממשלה או לעירייה, אלא לקום ולעשות מעשה. ככל שעובר הזמן, החיים שלנו צריכים להיות תלויים יותר בשלטון המקומי והרבה יקום וייפול על מנהיגות מקומית. אני תולה הרבה תקוות בראשי הערים. גם למגזר השלישי יש תפקיד מפתח- לעורר ולגרות את רצון הממשלה להיכנס פנימה". 

 

 

 

כנס הרצליה ה- 14, נפתח היום, יום א', ויימשך עד יום שלישי ( 8-10 ביוני), במרכז הבינתחומי הרצליה. ייקחו בו חלק בכירים מהעולם, שרים, חברי כנסת ובכירים מהזירה הביטחונית והכלכלית. בין הדוברים, הנשיא שמעון פרס, נשיא הנציבות האירופאית, חוזה בארוסו; ובכירים מממשל קלינטון ואובמה. בכנס ישתתפו גם האסטרטגים המובילים בעולם מארה"ב, רוסיה, אירופה וסין, שישתתפו בסדרת דיונים שיעסקו בהשפעת הטלטלה האזורית ועתיד המזרח התיכון על תפיסת הביטחון של ישראל, בסוגיית הגרעין האיראני ובלקחים מכישלון המשא ומתן  עם הפלסטינים. הכנס יעסוק השנה בהרחבה  גם בסוגיות כלכליות, ובנושאי חדשנות ישראלית וגלובליות. כן ידון בבעיית הדיור הבוערת, יוקר המחיה, שער הדולר,  יזמות וסייבר. את הכנס עורך מידי שנה המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) במרכז הבינתחומי. המכון, בראשות פרופ' אלכס מינץ, עורך מחקרים וניירות עמדה העוסקים בגיבוש מחדש של תפיסת הביטחון של ישראל ובעתיד המזרח התיכון.

 

 

 

דבי תקשורת, דוברות המכון למדיניות ואסטרטגיה

מיטל אילוז גורן, דבי תקשורת, 052-8748745, meital@debby.co.il

גדי אוחנה, דבי תקשורת, 052-8749069. gadi@debby.co.il

 

דוברות המרכז הבינתחומי הרצליה

ענבל חן, דוברת המרכז הבינתחומי הרצליה: 09-9602824, 054-4400784, inbalc@idc.ac.il

נעה אופיר, סגנית דוברת, המרכז הבינתחומי הרצליה, 09-9527376, 054-6226727, nofir@idc.ac.il

 

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד