כניסה לחברים רשומיםדבריו של רב אלוף בני גנץ על אתגרים לביטחון הלאומי של ישראל

במושב שנושאו: "אתגרים לביטחון הלאומי של ישראל: ראש המטה הכללי של צה"ל" נשא נאום רב אלוף בני גנץ:

אנחנו בסופו של דבר נמצאים במזרח התיכון שעובר טלטלה. 

אני רואה את המצב באיראן כמשהו מאוד ייחודי. הרצון להגיע להסכם הוא חלק מהטלטלה במזרח התיכון. איראן לא תוותר על הנשק הגרעין שלה, כתוצאה מהסנקציות. הם עדין לא מוותרים על החזון והם מנסים להגיע לדיאלוג עם הקהילה הבינלאומית. 

הבחירות הדמוקרטיות הן חופשיות לחלוטין, לכל המועמדים אותו סיכוי להיבחר. 

שתי תופעות אלו בעתיות מאוד - התחזקות הציר הרדיקאלי, סיוע לחיזבאללה, המקביל לכך הג'יהאד העולמי הולך ותופס עוצמות בתוך המרחב הסורי, בישראל אתה עושים 'עץ או פלי' ואתה מפסיד. או חיזבאללה ציר רדיקאלי או הג'יהאד העולמי. 

הזירה הדרומית רואה את מצרים שנאבקת על דמותה אחרי ההפיכה, משטר בסיסי מתחיל להתחזק, וכמובן מבחינתנו עזה מצליחה להתחמש וגם יהודה ושומרון. מה שמאפיין את המרחב הזה היא יציבות דרמטית ואנו כול הזמן צריכים להישאר דרוכים טיפה ימינה טיפה שמאלה. חובתנו היא דריכות וכשירות.

מדינת ישראל הייתה במקומות שבבוקר הכול היה טוב ובצהריים החלה מלחמה.

איזו הזדמנות אתה רואה במרחב, בעצם כול ההכרח הוא בעצם חניה כפולה באזור, כמו שתיארתי את איראן שחשוב למנוע ממנה יכולת גרעינית. היא תשתמש בכוח הזה ותפתח במרוץ גרעיני באזור. החלטה על שיתוף פעולה בינלאומי אפשר לגרום לכך שלא נגיע לשם, או בכוח או שלא בכוח. כאשר מסתכלים על המרחב, הסורי בסופו של דבר לכולם יש את אותו אינטרס הטורכים מול לבנון. 

אני מניח שבסוריה, כול עוד אסד נמצא שם, לא נמצא פתרון, כי כולם נלחמים נגדו ולא כנגד האיום האזורי.

המערכת משתנה. ההסדרים לא יתרחשו כתוצאה מישיבה של שני ג'נטלמנים. יש פה צורך לשיתוף פעולה בינלאומי. 

אני רואים שינוים דרמטיים מבחינת האיומים.

מצד אחד קיים איום טבעי על מדינת ישראל מכיוון סוריה, אבל האיום היבשתי קצת פרח אבל לא ניתן להקל ראש בנושא. האיום השני יותר עוצמתי. עדין מתפתח בין אם על הקרקע ובין אם מתחת לקרקע ואנו נפגוש איום זה.

לוחמי הטרור ונשים אותם על פני המרחב אני מאמין שניתן לתת מספרים תלוי איפה נמדוד את הקיצוניים, אז נגיד 50 אלף איש, זו בעיה אופרטיבית? זו בעיה כי הם מפוזרים לכל עבר, ומבחינתנו גם גן יש הכרח להתמודד עם התופעה הזאת. 

מצד אחד להתמודד עם איומים חדשים ומצד שני להתאים את עצמו למרחב שבו אנו נלחמים, המרחב שונה לחלוטין וליכולתנו כלים להתמודד עם המרחב, היקף הייעוד הוא כזה.

אנו ממשיכים להיערך לשינויים הללו כול הזמן, כי אנחנו מבינים החיבור סין השינוי האסטרטגי והשינוי האופרטיבי הוא בא בתפיסה הביטחונית שלנו והלחימה שלהו, ריכוז מאמץ היום שונה והאיום הצבאי נראה אחרת כי בעצם מדובר על הכרעה על מי בדיוק אל איזה מרכז כובד, כמה במקביל איך תראה ההתרעה שלנו, רק לפני צבאות רק מול אירוע? צריך מודיעין מדוייק, חזבאללה שמתנהג חצי מדינתי מבין מה יקרה כאשר תהיה לחימה קרקעית, חמאס ומבינה את מחיר הלחימה והיא נושאת כרגע באחריות, מה לגבי השאר שיוצאים מסוריה לחברון לתוך ירדן לסיני זה חוזר לעניין אי היציבות היא חיה על ארגונים חמי צבאיים הבעיה שלנו היא מול שחקני המשנה.

האם ההגנה בחזית היום מספיקה? האם זה מספיק לבלום צבא? 

בכל מה שקשור לצה"ל מבחינה אופרטיבית ניסינו להסתגל בהתאמה בגזרות השונות של צהל.

אנו צריכים להמשיך ולהתאים את עצמנו אנו מאמינים ומשוכנעים שאנו צריכים לשמר את העליונות שלנו הן באוויר בים וביבשה וגם מבחינה מודיעינית.

אנחנו מבינים שכמו שאנחנו כצבא אנו צריכים להישאר מאוזנים על 3 רגליים, יכולת הכשירות שלנו כי אנו לא יודעים מה יהיה מחר בבוקר, רמת מוכנות גבוהה.

בצה"ל אנחנו פתוחים לדיון על כול רפורמה אפשרית, מנסים להבין את הדרבים, אבל בסופו של דבר זה חיוני שנבין את האתגר כדי שנכין את המענה.

אני רוצה לסיים ולתת לכם את הדבר הכי חשוב בצה״ל ושחשוב שנשמור עליו רק כמילה אחת וזה אנשים, משרתי צה״ל קבע מילואים אזרחי עובדי צה״ל. 

מאוד חשוב שנשמור על האנשים שלנו כי הם עובדים מאוד מאוד קשה. 

שתי נקודות שהן מאוד חשובות והן יתרון מוחלט בסביבה שלנו.

האחד אין לנו ברירה אחרת שום מקום שום סיטואציה שום אלטרנטיבה, אין לנו לאן ללכת.

השני שהוא יתרון זה האנשים שליו זה בחינוך ברווחה ובתשתיות

אם כול הזמן הזכור שאין בריקה להבטיח את ההווה לבסס את העתיד מי שיעשה את זה זה אנשים. אם נזכור את זה בטוח יהיה לנו למה לדבר גם שנה הבאה.

 

 

כנס הרצליה ה- 14, נפתח היום, יום א', ויימשך עד יום שלישי ( 8-10 ביוני), במרכז הבינתחומי הרצליה. ייקחו בו חלק בכירים מהעולם, שרים, חברי כנסת ובכירים מהזירה הביטחונית והכלכלית. בין הדוברים, הנשיא שמעון פרס, נשיא הנציבות האירופאית, חוזה בארוסו; ובכירים מממשל קלינטון ואובמה. בכנס ישתתפו גם האסטרטגים המובילים בעולם מארה"ב, רוסיה, אירופה וסין, שישתתפו בסדרת דיונים שיעסקו בהשפעת הטלטלה האזורית ועתיד המזרח התיכון על תפיסת הביטחון של ישראל, בסוגיית הגרעין האיראני ובלקחים מכישלון המשא ומתן  עם הפלסטינים. הכנס יעסוק השנה בהרחבה  גם בסוגיות כלכליות, ובנושאי חדשנות ישראלית וגלובליות. כן ידון בבעיית הדיור הבוערת, יוקר המחיה, שער הדולר,  יזמות וסייבר. את הכנס עורך מידי שנה המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) במרכז הבינתחומי. המכון, בראשות פרופ' אלכס מינץ, עורך מחקרים וניירות עמדה העוסקים בגיבוש מחדש של תפיסת הביטחון של ישראל ובעתיד המזרח התיכון.

 

 

דבי תקשורת, דוברות המכון למדיניות ואסטרטגיה

מיטל אילוז גורן, דבי תקשורת, 052-8748745, meital@debby.co.il

גדי אוחנה, דבי תקשורת, 052-8749069. gadi@debby.co.il

 

דוברות המרכז הבינתחומי הרצליה

ענבל חן, דוברת המרכז הבינתחומי הרצליה: 09-9602824, 054-4400784, inbalc@idc.ac.il

נעה אופיר, סגנית דוברת, המרכז הבינתחומי הרצליה, 09-9527376, 054-6226727, nofir@idc.ac.il

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד