כניסה לחברים רשומיםדברי שאול מופז וראם עמינוח

ח"כ שאול מופז:
״ישראל תידרש לשקם את ההרתעה שלה מול הטרור. ההרתעה שלנו מול ארגוני הטרור נשחקה בעשור האחרון"
"יחסי ישראל והמערב, בדגש על ארה״ב- חייבים שיקום".
תא"ל ראם עמינוח:
"השינוי דורש תקציבים. תקציב הביטחון היום נמוך מתקציב החינוך"

בפאנל בכנס הרצליה, העוסק בתפיסת הביטחון של ישראל, אמר ח"כ רא"ל (מיל.) שאול מופז, יושב ראש מפלגת "קדימה", לשעבר שר הביטחון:

״ישראל תידרש לשקם את ההרתעה שלה מול הטרור. ההרתעה שלנו מול ארגוני הטרור נשחקה בעשור האחרון. אם עמוד ענן קרה בסמיכות כה קרובה לעופרת יצוקה זה אומר שלא היתה הרתעה. בנוסף, אני שואל מתי חאלד משעל חלם להגיע לרצועת עזה ולנשק את עפרה? כיצד ישראל מאפשרת? זה הרי לא עולה בקנה אחד עם הרתעה.

״גם איום הטילים הופך להיות כזה שצריך לתת לו מענה.  170 אלף טילים ורקטות מאיימים על המדינה- הכמות הפכה לאיכות. וזהו איום אסטרטגי. ישראל מעולם לא נדרשה להתמודד עם טילים בכמות כזו ואיכות כזו.  צריך גם להבין שאין דבר כזה יותר חזית ועורף. זה יחד ולכן פיקוד העורף- מספיק עם המשחקים שמעבירים אותו כפיצוי פוליטי כזה ואחר, הוא צריך להיות במשרד הביטחון.

עוד דבר שחייבים לטפל בו הוא יחסי ישראל והמערב, בדגש על ארה״ב-  חייבים שיקום. איננו יכולים להמשיך לדבוק באסטרטגיה של ״עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב״. יש הרבה מאוד נושאים סמויים מהעין שבלי הכימיה בין המנהיגים, היכולות להוביל אותם - מצטמצמת. אתן דוגמה לכך: ארה״ב קיימה שנה משא ומתן מול איראן. ישראל לא ידעה מזה. לא זכור לי בשלושים שנה שאני מכיר, שישראל לא שותפה בנושא כה חשוב לה. לכן השיקום הזה הוא מחויב המציאות

לגבי התוכנית הרב שנתית אומר את זאת: כאשר הצבא מתנהל עם תוכנית רק לשנה הוא מבזבז כסף ולכן צריך תכנון לטווח ארוך וגם תקצוב לטווח ארוך.

כמו כן, הגיעה העת להפריד בין תקציב משרד הביטחון לבין תקציב צה״ל. תקציב צה״ל משמעותית נמוך מתקציב הביטחון. צריך להוריד את הכשירות מסדר היום- את תקציב הכשירות, במיוחד של אנשי המילואים, צריך לצבוע ככסף נפרד ולדאוג שכל שנה יתאמנו.

״עוד אני חושב שצריך לעגן את הסכמי השלום שלנו בתוך תפיסת הביטחון. ולראות איך מקדמים תוכנית מדינית.

הסכמי שלום מחזקים את כוחה של ישראל יותר ממה שכוחה הצבאי יכול לתת. נקווה שלמנהיגות תהיה התבונה לעשות זאת״.

בפאנל הוצגה תפיסת הביטחון החדשה, עליה עמלו 30 מאנשי המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) בראשתם של פרופ׳ אלכס מינץ, ואל״מ שאול שי. לדבריהם, יש להוסיף לתפיסה הקודמת, מימי בן גוריון, עוד ארבעה נדבכים: -מניעה וסיכול, בריתות אזוריות, היחסים עם ארה״ב, אדפטציה. על בסיס תפיסת ביטחון חדשה, הסביר פרופ׳ מינץ, יש לבנות תקציב ביטחון.

תא״ל ראם עמינח, היועץ הכספי לרמטכ״ל, התייחס גם הוא לתפיסת הביטחון המשתנה ולאתגרים התקציביים: "מי שחושב ששינוי אומר בהכרח תקציב נמוך יותר - טועה. השינוי דורש תקציבים. גם אם יש גדר היכן שפעם היו טנקים- זה לא בהכרח עולה פחות. העולם המשתנה שסביבנו, גם טכנולוגי וגם מדיני- מחייבים אותנו להתאים עצמנו וזה כרוך בתקציב. וחוץ מזה, מי שיקרא היטב את תקציב הביטחון יראה שהוא נמוך יותר מתקציב החינוך״.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד