כניסה לחברים רשומיםפרופ' יעקב פרנקל

פרופ' יעקב פרנקל, יושב ראש, JPMorgan Chase International; יו"ר חבר הנאמנים של פורום ה- G30; לשעבר נגיד בנק ישראל, דיבר בכנס הרצליה ה-14 במושב שעסק בעתיד המזרח התיכון ובאתגרים הגלובליים, ואמר:

"בסופו של יום העתיד תלוי בכלכלה. הטרנדים המרכזיים, השאלות נשארו אותו דבר, אך התשובות השתנו מעט בגלל המציאות. מה שמוגדר כיום כטרנד מרכזי ישאר כזה גם בעוד מספר שנים. כיום הכלכלה העולמית מתאוששת, הדאגה שלנו היא שקצב ההתאוששות מתשנה ממקום למקום בעולם. באסיה הצמיחה הרבה יותר גדולה ממדינות מפותחות שמתאוששות באופן פחות. יש שינוי במרכז הכובד של הכלכלה העולמית. לפני כמה שנים היית שואל לאן צועד העולם, אז היה מספק להתבסס על  3 מעצמות מרכזיות ארה״ב יפן ואירופה. היום אותן שלוש מייצרות רק 45% מהאאוטפוט".

 "מדינות הפכו סגורות יותר. מו"מ של סחר מאוד קשה. האתגר הגדול היה סין נגד ארהב ואירופה. הבעיה בניתוח הזה הוא שהעולם הרבה יותר גדול מזה. סין, ארהב ואירופה סוחרות, יש בעיות אבל סוחרות, אבל האקשן הוא במקום אחר. סין נגד שאר אסיה. שרשרת הסחר יותר סבוכה, ואם נתמקד רק בחוליה אחת ניכשל. נגמרו הימים שסין היא איום, כיום היא הזדמנות".

 "אנו במצב בו המדדים הלא קונבנציונאליים כבר לא יעילים למדד הריבית. הסוגיה האמיתית היא הקומפוזיציה של הבנק המרכזי. בעבר הוא החזיק רק התחיבויות ממשלה מאוד נזילות, טווח קצר ויכלו לסחור בלי הרבה רעש. כדי להציל את המערכת, הוא כבר לא קנה איגרות חוב, אלא נכסים רעים כדי להפיג את הבנקים מלהיות בלענים של נכסים אלה. זה הפך את רוב הנכסים שלהם להיות כאלה וזה לא טוב. האקזיט יקרה בהתאם לקומפוזיציה ולגודל המאזן".

 "האינפלציה כבר לא נושא מרכזי, כיום מסתכלים על אחוזי האבטלה. אם מסתכלים על אבטלה רואים שביוון וספרד זה גבוה מאוד ובייחוד לצעירים. העלות של הירידה באבטלה היא לא בגלל יצירת מקומות עבודה, אלא מחוסר אמון למצוא עבודה ואז יציאה משוק העבודה. אנשים חיו בתחושה שגויה שמדובר במעגל. אולם יש גישה נוספת- אם אתה לא עובד כבר הרבה זמן אז אולי יש בעיה מבנית. הרבה מובטלים כבר מעל חצי שנה, בשביל שיחזרו לשוק העבודה זה ידרוש חינוך מחדש". 

כנס הרצליה הנערך זו השנה ה-14 במרכז הבינתחומי הרצליה, יימשך שלושה ימים ( 8-10 ביוני) ויעסוק בגיבוש תפיסת הביטחון של ישראל ובנושאים כלכליים וחברתיים שעל סדר היום הישראלי והבינלאומי. ייקחו בו חלק אישים בכירים מהעולם, שרים, חברי כנסת ומומחים מהזירה הביטחונית והכלכלית. בין הדוברים, הנשיא שמעון פרס, נשיא הנציבות האירופאית, חוזה בארוסו; ובכירים מממשל קלינטון ואובמה. הכנס נערך ע"י המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) במרכז הבינתחומי, בראשות פרופ' אלכס מינץ, במהלכו תתקיים סדרת דיונים שיעסקו בהשפעת הטלטלה האזורית ועתיד המזרח התיכון על תפיסת הביטחון של ישראל, בסוגיית הגרעין האיראני ובלקחים מכישלון המשא ומתן  עם הפלסטינים. הכנס יעסוק השנה בהרחבה  גם בסוגיות כלכליות, ובנושאי חדשנות ישראלית וגלובליות. כן ידונו בבעיית הדיור הבוערת, יוקר המחיה, שער הדולר, יזמות וסייבר.

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד