כניסה לחברים רשומיםדברי שר הביטחון יעלון בכנס הרצליה

ח"כ רא"ל (מיל.) משה (בוגי) יעלון, שר הביטחון פתח את יומו השלישי והאחרון של כנס הרצליה ה-14 בבינתחומי בהרצליה:

רוב התוכניות המבוססות על נסיגות מיו"ש, מוצגות תוך התעלמות מניסיונותינו החוזרים ונשנים ליישב את הסכסוך בינינו לבין הפלסטינים. הפלסטינים ישמחו לדבר על מפות, כי במצב כזה הם רק מקבלים ולא נותנים דבר. אין שלום כי יש סרבנות פלסטינית. הרשות הפלסטינית, הנחשבת למתונה, כופרת בזכותנו לבית לאומי. מי שאינו מבין את זה אינו מבין מדוע הסכסוך לא נפתר. מבחינתנו הפיוס הוא מצג שווא. אם משהו עלול לקרות מהפיוס, זו השתלטות של חמאס על יו"ש. זה יביא אותנו למצב כמו בעזה. זה יהיה בלתי נסבל ביטחונית.

 

האיום שנהפוך למדינת אפרטהייד הוא קשקוש. מי שחי כאן יגיד שאיננו מדינת אפרטהייד. יעידו על כך הערבים והקהילה הערבית-נוצרית, היחידה במזה"ת שגדלה. אם תהיה שיבת פליטים לישראל לא יהיה שלום. זה יערער את היציבות. אני מקדש חיי אדם על פני אדמה, אבל במקום שטחים תמורת שלום קיבלנו שטחים תמורת טרור ושטחים תמורת רקטות בעזה.

 

הציר הרדיקאלי-שיעי ומשטרו של אסד נתמכים על ידי הרוסים. התחמושת שמגיעה לסוריה כדי להציל את אסד, מגיעה לעיתים למשתמשים סופיים לאו דווקא בסוריה. כל שרי ההגנה מאירופה שפגשתי, סיפרו על חששם מג'יהאדיסטים אירופאים שנלחמים בסוריה וחוזרים לאירופה, ואז יהפכו לאיום פנימי במדינותיהם.יש שחיקה באיום הכימי הסורי. איננו  יודעים לומר את השורה התחתונה, אבל אנחנו עוקבים בדאגה אחר האפשרות שהסורים יסתירו נשק כימי.

 

תחום הסייבר הוא שיש בו גם איומים וגם הזדמנויות ואנו משקיעים בו רבות. רק אתמול אישרתי תוכניות הכשרה בסייבר של תלמידי תיכון. אנו משנים מאזן הכוחות. פחות טנקים, יותר השקעה בחימוש מדויק, בסייבר, בהגנה האקטיבית. לכל אורך הדרך השקעה במודיעין. המפתח הוא מודיעין איכותי. חשובה מאוד ההשקעה בחימוש המדויק באוויר, בים וביבשה, ושמירה על על התמרון הקרקעי - לעשותו מתוחכם יותר ואפקטיבי יותר.

 

המצב הביטחוני עולה כסף. צריך להשקיע כדי להיות עם מודיעין איכותי. כשהייתי ראש אמ"ן תקציבי היה כ-900 מיליון ש"ח. היום התקציב הוא 2 מיליארד ש"ח. אם לא יחודשו הלחצים והסנקציות הכלכליות על האיראנים, הם ימשיכו לתמרן למרות שהם חייבים הסדרה. העיקר מבחינתם זה להרוויח זמן. אסור שיירד מהשולחן נושא הטרור שהאיראנים מפעילים והטילים ארוכי הטווח שהם מפתחים, כולל כאלו לטווח של עשרת אלפי ק"מ שיאיימו על ארצות הברית.

 

החשיפה לאור השמש של פרשות שחיתות שונות היא חשובה. טוב לחשוף ולא להרפות מזה, כדי לחזק את האמון של העם בהנהגתו. זו שאלה קריטית לביטחון הלאומי.

 

 

כנס הרצליה הנערך זו השנה ה-14 במרכז הבינתחומי הרצליה, יימשך שלושה ימים ( 8-10 ביוני) ויעסוק בגיבוש תפיסת הביטחון של ישראל ובנושאים כלכליים וחברתיים שעל סדר היום הישראלי והבינלאומי. ייקחו בו חלק אישים בכירים מהעולם, שרים, חברי כנסת ומומחים מהזירה הביטחונית והכלכלית. בין הדוברים, הנשיא שמעון פרס, נשיא הנציבות האירופאית, חוזה בארוסו; ובכירים מממשל קלינטון ואובמה. הכנס נערך ע"י המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) במרכז הבינתחומי, בראשות פרופ' אלכס מינץ, במהלכו תתקיים סדרת דיונים שיעסקו בהשפעת הטלטלה האזורית ועתיד המזרח התיכון על תפיסת הביטחון של ישראל, בסוגיית הגרעין האיראני ובלקחים מכישלון המשא ומתן  עם הפלסטינים. הכנס יעסוק השנה בהרחבה  גם בסוגיות כלכליות, ובנושאי חדשנות ישראלית וגלובליות. כן ידונו בבעיית הדיור הבוערת, יוקר המחיה, שער הדולר, יזמות וסייבר.

 

 

דבי תקשורת, דוברות המכון למדיניות ואסטרטגיה

מיטל אילוז גורן, דבי תקשורת, 052-8748745, meital@debby.co.il

גדי אוחנה, דבי תקשורת, 052-8749069. gadi@debby.co.il

 

דוברות המרכז הבינתחומי הרצליה

ענבל חן, דוברת המרכז הבינתחומי הרצליה: 09-9602824, 054-4400784, inbalc@idc.ac.il

נעה אופיר, סגנית דוברת, המרכז הבינתחומי הרצליה, 09-9527376, 054-6226727, nofir@idc.ac.il

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד