כניסה לחברים רשומיםח"כ הכנסת ציפי ליבני נאמה בכנס הרצליה הנערך כעת (ב) בבינתחומי

ח"כ הכנסת ציפי ליבני נאמה בכנס הרצליה הנערך כעת (ב) בבינתחומי, ואמרה כי " נשיא המדינה דיבר על החלוקה של ישראל לשבטים והצורך לאחד אותם אבל השאיר שאלה פתוחה באוויר וזה- איזה חזון ומדינה אנחנו רוצים להשאיר לילדים שלנו ומה האופי של מדינת ישראל?. מבחינתי התשובה ברורה וצריכה לצאת מהכנס הזה: החזון למדינת ישראל נכתב במגילת העצמאות אבל צריך לשמור עליו. אפשר לומר אותו במשפט אחד "מדינה יהודית ודמוקרטית". החזון הזה צריך להיות שכבת הבסיס שנלמדת בכל בתי הספר במדינת ישראל ועליהם כל שבט יוכל להשלים את התרבות, השקפת העולם והמנגינה המיוחדת לו שעושה את המדינה כה יפה. צריך לגזור ממנו מסקנה גם אם היא כואבת. הדרך היחידה לשמור על ישראל יהודית ודמוקרטית, היא אימוץ העיקרון של שתי מדינות לאום ואם מדברים על יושר אינטלקטואלי, אין שום פתרון אחר שמאפשר לשמור גם על מדינה יהודית וגם על מדינה דמוקרטית.

החלוקה בציבור הישראלי היא בין אלה שמאמינים שהזכות על הארץ כולה ולא משנה מה יהיה בצד השני, אלא בגלל שמדובר באותה זכות שאסור לנו לוותר עליה, וישראל צריכה לשלם מחירים. בעיניי המחיר של החזון הזה יוביל לזה שתהיה מדינה אחת בין הים לירדן – והיא תהיה מדינה עם רוב ערבי, מדינה ערבית.

הקבוצה השנייה, כמוני, מאמינים בזכות על ארץ ישראל כולה. שתהיה מוסרית תנכית היסטורית אבל הוויכוח הוא לא למי יש יותר זכויות. החזון שלי ושלנו עוסק במדינה, לא בארץ ישראל אלא במדינה בארץ ישראל. היא לא תהיה על כולה אבל זו הדרך היחידה לשמור על ישראל היהודית, דרך עקרון החלוקה. זו הכתובת והחזון. מי שאין לו חזון אומר שבוע לפני הבחירות ושבוע אחרי 2 דברים שונים לגמרי. מזגזג בין שתי דרכים שונות לגמרי.

שאף אחד לא ינכס לעצמו את הביטחון. זה לא ערך של הימין. זו חובה של כל מנהיגות לספק לבני עמו. התנחלויות הן לא חלק מהביטחון. הן שייכות לחזון של ארץ ישראל השלמה שנשלח עוד ועוד אזרחים עד שנגיע לנקודה שבה אי אפשר לחלק אותה יותר.

בכל הסדר יהיה צריך להפריד בין ההתנחלויות לבין הביטחון, ואותו יש לספק. גם במחיר שבו צהל יישאר לפרק זמן ארוך יותר עד שנדע שאנחנו לא זורקים את המפתח לצד השני ומקווים לטוב.

מול האיומים הגוברים של האסלאם הקיצוני, אנחנו חייבים לראות האם יש הזדמנות וליצור מחנה חדש באזור שקיין אפילו רק ע"י הגדרת האויבים שלנו ושל מדינות אחרות באזור.

לצערי, הרחוב הערבי, לעומת חלק מהמנהיגות שלו, רואה בישראל עדיין אויב. יש גורמים כמו איראן שמשתמשים בזה כדי להלהיט. הסכסוך עם הפלסטינים זו לא הסיבה לקיצוניות באזור. זו מלחמה דתית.
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד