כניסה לחברים רשומיםיו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל קרא בכנס הרצליה לאיש העסקים יצחק תשובה להגיע לועדת הכלכלה "להיות הראשון שמשמש דוגמא ולעשות עסקה עם הציבור הישראלי"

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, אמר בכנס הרצליה בבינתחומי כי "התחייבתי שאף פעם לא נהייה אופוזיציה לאזרחי ישראל, והוועדה תמיד תתמוך במה שטוב ונכון לציבור. לוועדה יבואו בחודשים הקרובים שרים ומנכ"לים של החברות השונות במשק, לתת דין וחשבון נוקב לאזרחי ישראל. אעשה הכל לטפל בצורה נכונה במתח המתקיים בין העולם העסקי לבין ציבור העובדים והצרכנים במשק. ועדת הכלכלה תהייה גם הבית של אזרחי ישראל, שיהיו רשאים, בתאום מראש, להשתתף בדיונים ולהביא לידיעתנו כל מידע חשוב בכל ימות השנה.

אני לא מתכוון לטרוף טייקונים, לשנוא עשירים או לרדוף אותם. מותר ורצוי בישראל להתעשר. מותר ורצוי מאוד בישראל להצליח. מותר בישראל לייצור עסקים וליזום ולהצליח בגדול. בתנאי אחד – שהערך שאתה יוצר לעצמך, הוא לא גזל על חשבון הציבור.בתפקידי כיו"ר וועדת הכלכלה - אני מתכוון להיות מגינם של אזרחי ישראל, ואני רואה באנשי העסקים הקמים יום יום לעמל יצירתם – חלק חשוב מעם ישראל.

 

יחד עם זאת, אני רוצה לברר באמת – כיצד ניתן לפעול שהנס שקרה לכולנו עם הגז, יהיה נס של כולנו. לא רק של מעטים. הראשון שאפנה אליו הוא יצחק תשובה, שלו אני רוצה להקדיש את הדקות הקרובות, בדברים הקצרים שאשא בפניכם. ביצחק תשובה אני רואה מנהיג עסקי מהמובילים בישראל, ולהיות ראשון ומוביל זה מחייב. ראשון הוא מי שצריך לשמש מופת, מי שצריך לפרוץ דרך, מי שצריך להיות הראשון שנותן דוגמא אישית לסולידריות ולערבות הדדית שבלעדיה אין ביטחון לאזרחי ישראל. אני מתכוון לנהל דיון עקרוני בוועדת הכלכלה, הרבה לפני שנכנס לפרטים, להסכמים ,לפרוצדורות המשפטיות, לשורות התחתונות ולאותיות הקטנות. ולי ברור שאם נצליח להגיע להבנה והסכמה על העיקרון הרי שנצליח לתת מענה לפרטים.

וכן, אני מודע לכך, יצחק תשובה, שניהלו איתך ועם האחרים משא ומתן אחד ועוד אחד ועוד אחד, וקמה ועדה, ועוד אחת. והחליטו בעניינך שוב ושוב. ואתה וחבריך צודקים לחלוטין שלא כך נכון לנהל עסקים והתנהלות שכזו מבריחה משקיעים ואני מסכים שממשלת ישראל ניהלה את כל התהליך באופן כושל, רשלני ומביך. אבל אני גם זוכר, שכשהיית צריך אותנו, את הציבור, כשהפסדת כסף עצום וביקשת תספורת, היינו שם בשבילך. וזה לא מובן מאליו, למרות שזה לא מקובל לעשות עסקים כך בעולם הגדול. וגם ראוי לביקורת.

 

אתה תצטרך לשאול את עצמך, מה אתה בוחר. להיצמד להסכמים המשפטיים,  לאותיות הקטנות, לפרוצדורות, לנהל כל חייך את המאבק עם אזרחי ישראל ולהיות הבנאדם השנוא במדינה, או למצוא את הדרך לחלק את העושר הגדול הזה עם כולם. בעולם הגדול כבר מזמן הגיעו למסקנה ששורת הרווח היא לא השורה היחידה החשובה. שהאחריות התאגידית מחייבת שלוש שורות: הרווח, התועלת החברתית והתועלת הסביבתית.

אתה יודע היטב, שאין די רק בתרומה לקהילה, רחבה ונאה ככל שתהיה. ואני מבקש, מר תשובה, שאתה תהיה הראשון לשמש דוגמא.

 

 

אני מתכוון להתחיל בתהליך אמיץ, לא שגרתי, לברר מחדש מה סוכם ואיך, ולהתחיל מהעיקרון. מהערבות ההדדית, מהדוגמא לאיך צריך להתנהל מעתה והלאה, ולתקן את מה שנחוץ. אני מקווה שראש הממשלה בנימין נתניהו יתמוך בי – ואם לא – אעמוד מולו, בלי להרתע, כשמרבית הציבור מאחוריי.

 

את השיחה הזו אני מתכוון לנהל בוועדת הכלכלה עם יצחק תשובה. לא עם עורכי דינו, לא עם יחצ"נים, לא עם לוביסטים או יועצים מטעם.

אמרתי לפני כמה ימים לבנימין נתניהו, ראש הממשלה, הפסק להיות הלוביסט מספר 1 של חברות הגז ותתחיל להיות הלוביסט מספר 1 של אזרחי ישראל.

ואני אומר ליצחק תשובה: תשלח את עורכי הדין סביבך והלוביסטים והדוברים ורואי החשבון והלחשנים ומלחכי הפנכה לכל הרוחות. תוציא מהחדר את כולם, ותעשה עסקה מחדש עם הציבור הישראלי.

תן גם לציבור הישראלי להנות מהנס הזה של הגז. תן גם לילדי ישראל להנות מהנס הזה של הגז. גם תהיה אדם טוב יותר, גם תהיה פטריוט ישראלי ואהוב, אבל בעיקר תהיה בעיני כולם מופת לאיש עסקים הגון.

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד