כניסה לחברים רשומיםתרחיש סימולצית המזרח התיכון לאחר חיסול המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה – 2016

במהלך שנת 2016 התנהלו שתי מערכות, אשר הביאו לחיסולה הטריטוריאלי של המדינה האסלאמית בעיראק ובסוריה.

 

המערכה על א-רקה

בסוריה כבשו כוחות של קואליציה בהובלת ארה"ב את האזורים הצפון מזרחיים של סוריה (בסמוך לגבול עם תורכיה) ואת העיר א-רקה, בירת המדינה האסלאמית. במערכה הקרקעית נטלו חלק כוחות כורדיים, סעודיים, תורכיים וכוחות מיוחדים אמריקניים. הכוחות הקרקעיים זכו לסיוע אווירי מסיבי של ארה"ב, תורכיה וערב הסעודית.

כוחות הקואליציה נמנעו מפגיעה בכוחות הנאמנים לאסד, אולם כוחות אלה נצורים כעת במובלעות במרחב שליטת כוחות הקואליציה.

אסד דורש נסיגה מידית של הכוחות הזרים משטחה של סוריה, דרישה שזוכה לגיבוי רוסי.

בלחימה בא-רקה ובצפון מזרח סוריה נהרגו למעלה מ-2,000 לוחמים של המדינה האסלאמית ונתפסו מאות מאנשי הארגון, אולם מנהיג הארגון, אבו בכר אל בגדאדי, לא נתפס ומעריכים כי הצליח להימלט (קיים מידע לא מאומת על הימצאותו בלוב).

 

המערכה על מוסול

כוחות כורדיים, כוחות תורכיים, צבא עיראק, מיליציות שיעיות פרו-איראניות וכוחות של משמרות המהפכה של איראן, בסיוע אווירי מסיבי של ארה"ב הצליחו לכבוש את העיר מוסול מידי כוחות המדינה האסלאמית. אבדות המדינה האסלאמית במערכה בעיר וסביבותיה נאמדות ב-3,000 לוחמים.

קאסם סלימאני, מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, היה מעורב בניהול המערכה במוסול.

השליטה בעיר נחלקת בין הכוחות הכורדיים, השולטים בחלקים הצפוניים של העיר, כוחות תורכיים בפרברים המערביים וכוחות צבא עיראק והגורמים השיעים, השולטים במרבית שטחה של העיר.

ממשלת עיראק דורשת מהכורדים לפנות את השטחים שתפסו בעיר ומתורכיה להוציא את כוחותיה משטחה של עיראק.

 

המעצמות

הנשיא אובמה הכריז בנאום מיוחד, כי ארה"ב השיגה ניצחון חשוב במלחמה נגד הטרור והביע את תקוותו, כי לאחר תבוסת המדינה האסלאמית השקט והיציבות יחזרו לשרור באזור.

ארה"ב, האיחוד האירופי ורוסיה מקיימות מגעים לכינוס ועידה בינ"ל בחסות האו"ם להשגת הסדרים מדיניים בסוריה ובעיראק.

 

כורדים

מתנהלים מגעים בין מנהיגי הכורדים בעיראק ובסוריה וכן נציגים מה- PKK במגמה להכריז על הקמת מדינה כורדית.

 

המדינה האסלאמית

אלפי פעילים של המדינה האסלאמית ירדו למחתרת וחלקם מנסים להימלט מחוץ לשטח עיראק וסוריה. תורכיה, ירדן וערב הסעודית הגבירו את הפיקוח לאורך גבולותיהן כדי למנוע כניסת פעילי המדינה האסלאמית לשטחן.

בתגובה למפלות שספג בעיראק ובסוריה, ביצע ארגון המדינה האסלאמית סדרת פיגועים ברחבי העולם:

  • פגוע התאבדות בלונדון, בו נהרגו 30 בני אדם ונפצעו למעלה מ-100.
  • פגוע ירי ופגוע התאבדות בפריז, בו נהרגו 12 בני אדם ונפצעו 32.
  • מכונית תופת התפוצצה ליד שגרירות ארה"ב באנקרה. בפגוע נהרגו 8 עובדי שגרירות ו-30 אזרחים תורכיים.
  • פיצוץ 6 מכוניות בבגדאד, שגרם ל-160 הרוגים ומעל ל-300 פצועים.
  • טרוריסטים של המדינה האסלאמית השתלטו על מגדל משרדים בקואלה לומפור, בירת מלזיה, ומחזיקים בבני ערובה אמריקניים, בריטיים ואוסטרליים.

 

המערכה בתימן

בשיחות השלום המתנהלות בכווית בין הקואליציה בהובלת ערב הסעודית, נשיא תימן האדי והמורדים החות'ים הושג הסכם על סיום הלחימה והקמת ממשלת פיוס לאומית, בראשה יעמוד הנשיא האדי. הנשיא האדי חזר לבירה צנעא והקים ממשלה חדשה.

 

ערב הסעודית

בנאום שנשא המלך סלמאן, הוא הדגיש את תרומת ארצו לניצחון על המדינה האסלאמית ולהשגת הסכם השלום בתימן והכריז, כי בשלו התנאים להשבת השקט והיציבות לאזור.

 

משבר הומניטרי במזה"ת

בעקבות הלחימה נגד המדינה האסלאמית בא-רקה ומוסול נמלטו מערים אלה מאות אלפי תושבים והחריפה בעיית הפליטים בסוריה ובעיראק. ארגוני הסיוע והאו"ם מדווחים על עליה חדה במספר הפליטים ועל מחסור חמור במזון, מי שתיה ותרופות.

 

מזכ"ל האו"ם

קורא לכינוס מידי של ועידה בינ"ל לפתרון בעיית הפליטים והשבת הסדר והביטחון לאזור.

 

הרשות הפלסטינית

ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הודיע כי בכוונתו לדרוש כי הועידה הבינ"ל, שתתכנס לדון בעתיד המזה"ת לאחר נפילת המדינה האסלאמית, תדון גם בפתרון הבעיה הפלסטינית כחלק מהפתרונות להסדרת המשברים במזרח התיכון. כמו כן, קרא אבו מאזן לחמאס להצטרף לממשלת אחדות לאומית.

 

ישראל והזירה הצפונית

בעקבות נפילת המדינה האסלאמית והמפלות שספגו כוחות האופוזיציה בסוריה, כוחות הנאמנים לאסד, כוחות של חזבאללה וגורמים ממשמרות המהפכה האיראניים השתלטו על השטח הסורי משיפולי החרמון ועד אזור קוניטרה. הכוחות החלו בהכנת ביצורים ובהעברת אמצעי לחימה לאזור, בהם משגרי רקטות ונשק נ"ט. חזבאללה תגבר את כוחותיו בדרום לבנון באמצעות יחידות של הארגון ששבו מסוריה ללבנון.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד