כניסה לחברים רשומיםישראל – ממצאי סימולצית 2016

ישראל והזירה הצפונית – ישראל עוקבת אחר ההתפתחויות האזוריות בעקבות נפילת המדינה האסלאמית בעיראק וסוריה ומקיימת התייעצויות עם שחקנים אזוריים והמעצמות  (ארה"ב, ורוסיה). ישראל דבקה במדיניותה שלא לנקוט עמדה לטובת אחד מהצדדים במלחמת האזרחים בסוריה אולם היא רואה באיראן ובחיזבאללה את האיום המרכזי לביטחונה ופועלת למניעת התפתחות איום מצד כוחות איראניים וחיזבאללה ברמת הגולן. ישראל זוכה לתמיכת ארה"ב בנקיטת צעדים הגנתיים והרתעתיים להרחקת איומים אלה מגבולה ברמת הגולן.

ישראל תומכת בכינוס ועידת שלום בינלאומית שמטרתה השבת השקט והיציבות לסוריה ועיראק ופתרון בעיית הפליטים במזה"ת.

ישראל ממשיכה לראות במדינה האסלאמית על שלוחותיה איום גם לאחר שזו איבדה את שליטתה בשטחים בסוריה ועיראק ועוקבת אחר מוקדי פעילות הארגון ודפוסי הפעולה שלו בנסיבות החדשות שנוצרו.

ישראל והסוגיה הפלסטינית – ישראל דבקה בפתרון הסכסוך הישראלי – פלסטיני על בסיס "שתי מדינות לשני עמים" ומאשימה את הצד הפלסטיני בקיפאון המדיני. הרשות הפלסטינית רואה בוועידת שלום אזורית, שעיקר עיסוקה בהסדרת המצב בסוריה ובעיראק, הזדמנות לקדם את רעיון המדינה הפלסטינית על בסיס יוזמת השלום הערבית. אבו מאזן מאיים כי המשך הקיפאון בתהליך המדיני יוביל להתפטרותו ולקריסת הרשות הפלסטינית.

מצרים הציעה לקיים בקהיר שיחות ישירות בין ישראל לבין הרש"פ על בסיס יוזמת השלום הערבית או הצרפתית. ישראל שוקלת את ההצעה המצרית.

אבו מאזן שואף להגיע להסכם פיוס עם חמאס ולאחדות לאומית פלסטינית, מהלך שיסייע בידיו בקידום תהליך שלום עם ישראל ואולם מאמצים אלה לא נוחלים הצלחה.

ישראל מוכנה לשקול את האפשרות לקחת חלק בוועידה בינ"ל שתעסוק בהשבת השקט והיציבות באזור, אולם ישראל מתנגדת בתוקף לכך שהנושא הישראלי – פלסטיני יהפוך לנושא העיקרי של הועידה. עמדתה של ישראל בנושא זה זוכה לתמיכה של ארה"ב שסבורה שוועידת שלום אזורית היא לא המסגרת המועדפת לקידום התהליך.

האיחוד האירופי תומך גם הוא בפתרון של שתי מדינות, מדינה פלסטינית עצמאית, דמוקרטית, בעלת רצף טריטוריאלי ובת-קיימא, לצדה של ישראל. האיחוד האירופי סבור גם כן, כי משא ומתן בין הצדדים היא הדרך הטובה ביותר להתקדמות.

ישראל סבורה כי הסכמתה לדון בנושא הסכסוך הישראלי – פלסטיני במסגרת ועידה בינ"ל תתרום לשיפור היחסים בינה לבין מדינות ערביות ומוסלמיות במזה"ת ומעבר לו.

ישראל – חמאס – בנסיבות החדשות שנוצרו במזה"ת לאחר נפילת המדינה האסלאמית בסוריה ועיראק, תנועת החמאס הביעה נכונות להיכנס למשא ומתן עם ישראל באמצעות תיווך של אחת מהמדינות המוסלמיות (טורקיה, קטר, ערב הסעודית, מצרים) על מנת להגיע ל"הודנה" בתמורה להסרת המצור מרצועת עזה. ישראל אינה שוללת מהלכים אלה.

ישראל – רוסיה – רוסיה הפכה לשחקנית מרכזית במזה"ת באמצעות שילוב מתוחכם ואגרסיבי של שימוש בכוח צבאי גלוי וחשאי ומהלכים מדיניים שנועדו להפיק את המרב  מההישגים הצבאיים של רוסיה ובעלי בריתה באזור. רוסיה הצליחה ליצור סביבה אסטרטגית שבה היא יכולה להוביל מהלכים תוך שיתוף פעולה עם המעצמות האחרות: ארה"ב, סין, האיחוד האירופי, אשר ישרתו בראש וראשונה את האינטרסים הרוסיים בסוריה, עיראק ויתר המזרח התיכון. רוסיה הצליחה לבסס את קשריה הן עם המדינות הערביות הסוניות והן עם השיעיות ולהפוך לגורם המייצב העיקרי באזור. ניתן להצביע על תהליך שיוביל לדומיננטיות רוסית באזור (Pax Russia). בנסיבות אלה מדינת ישראל מיחסת חשיבות רבה מבעבר לשמירת יחסים תקינים ודיאלוג עם רוסיה.

הנושא הכורדי – הפלגים הכורדים מנסים לקדם את הרעיון של הקמת מדינה כורדית אך מתקשים לגבש מדיניות אחידה ומתואמת בנושא. מרבית המדינות באזור וכן המעצמות  (למעט רוסיה) מתנגדות להקמת מדינה כורדית עצמאית. ישראל נמנעת מנקיטת עמדה פומבית בנושא.

תורכיה – מוכנה להקמת מדינה כורדית בצפון עיראק בתמורה להסכמה לנוכחות צבאית תורכית בצפון עיראק באזור מוסול. ממשלת עיראק מתנגדת לכל מהלך שיפגע בשלמותה  של המדינה.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד