כניסה לחברים רשומיםהמדינה האיסלאמית – ממצאי סימולצית 2016

הישרדות: ניסיון ליצור קשר עם גורמים בינלאומיים להציל את הנהגת המדינה האסלאמית. רוב הלוחמים הזרים חוזרים למדינות מוצאם, חלק ימשיכו בפעילות בארגונים שונים.

פיצול: הארגון מתפצל אחרי מותו של המנהיג אבו בכר אל בגדדי. מחד, קיים הזרם המרכזי של הארגון, ומאידך, יש חלקים בארגון שיקצינו אף יותר. ההנחה שהפלגים הקיצוניים יהיו מיעוט מקרב חברי הארגון.

הזרם המרכזי: הזרם המרכזי מתפצל כאשר חלק גדול ממנו מצטרף לאל קאעדה, ובעיקר לג'בהת אלנצרה וינסה להשפיע ולהקצין את הארגונים האלה. החלק השני יצטרף לשלוחות אחרות של המדינה האסלאמית בעולם, בעיקר במערב אפריקה ובצפונה.

ביזור: הפירוק של המדינה האסלאמית יוביל לפיזור אנשיו ברחבי העולם בשאיפה להקים מוקדים חדשים בכל מקום אליו יגיעו.

ג'יהאד אינדיבידואלי: חברי ארגון המדינה האסלאמית ישאפו לחזק ולהעצים את ג'יהאד היחידים באמצעות תעמולה. זו המורשת המרכזית שהמדינה האסלאמית משאירה אחריה – "אנחנו בכל מקום וכל אחד יכול לקחת סכין ולהיות שהיד".

סיכום: התקיים דיון באשר לרעיון המרכזי של המדינה האסלאמית, "רעיון הח'ליפות" והאפשרויות לקיומו גם לאחר נפילת שלטונה בחלקי סוריה ועיראק. ההנחה היא שהח'ליפות יכולה להמשיך ולהתקיים כרעיון שאינו תלוי בשטחים בסוריה ובעיראק, מאחר והוא רעיון דתי אוניברסלי. על כן, הוא יכול להתקיים גם בטריטוריות מצומצמות שפעילי הארגון יגיעו אליהן ברחבי העולם.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד