כניסה לחברים רשומיםירדן – ממצאי סימולצית 2016

זרם הפליטים לירדן רק גבר ולאור האירועים האחרונים הדבר צפוי להמשך. הדבר מהווה נטל כבד לא רק על הכלכלה הירדנית, אלא גם על הריבונות והמבנה החברתי של ירדן, אשר מוצאת את עצמה בנקודת רתיחה, או קרוב אליה.

ישנם פליטים אשר חפצים בחיים טובים יותר בירדן, ואשר יכולים לתרום לכלכלה הירדנית. אולם, ישנם גורמים קיצוניים בקרב הפליטים, אשר מאיימים על שגרת החיים הירדנית. לכן, האיום על ירדן כפול: סוגיית הבטחון, הנובעת מאסלאמיסטים המגיעים באמצעות משבר הפליטים, והסוגיות הכלכלית וההומניטארית של הפליטים עצמם. שני איומים אלה מדאיגים במידה שווה.

ירדן מבקשת לפנות למערב (ארה"ב, האיחוד האירופי וכו') לקבלת סיוע הומניטארי ולעזרה עם משבר הפליטים, וכן לתמיכה לוגיסטית וחילופי מידע מודיעיני על מנת להאבק באיום הביטחוני הגדל מצד המדינה האסלאמית וארגונים ג'האדיסטיים אחרים. בעוד שירדן מבקשת את עזרת המערב, היא פתוחה לקבלת עזרה ממעצמות נוספות (רוסיה, סין וכו'). ירדן מצפה גם לשיתוף פעולה ישראלי בנושאי בטחון המדאיגים עמוקות את שתי המדינות.

ירדן מודעת למצוקתם של מיעוטים ברחבי הלבנט (וברחבי אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה), במיוחד הכורדים, ומדגישה את הקשר העמוק שהיא חולקת עם העם הכורדי. ירדן תעביר סיוע הומניטארי לעם הכורדי מתי שתדרש לכך והיכן שתמצא לנכון. עם זאת, ירדן, בבטחון מלא, תומכת ללא כחל ושרק בשלמותה הטריטוריאלית של עיראק ושל כל המדינות הערביות החברות, ואינה תומכת בפילוגים מכל סוג שהוא (בין אם מדובר בחלוקה כורדית/ערבית, סונית/שיעית או כל סכסוך אחר). ירדן חותרת לקידום פתרונות דיפלומטיים אשר אינם פוגעים בשלמות טריטוריאלית בכל הסכסוכים במזרח התיכון.

ירדן מברכת על האפשרות לחזרה לשיחות שלום בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית והתקדמות העם הפלסטיני להשגת מדינה. ירדן קוראת לרשות הפלסטינית ולחמאס להתפייס, בנוסף להפסקת פעולות אשר גורמות לניכור מצד הקהילה הבינלאומית. בהקשר זה, ירדן חולקת את עמדתה של מצרים בסוגיה הפלסטינית ושואפת לעזור בהגעה לפיוס מדיני ובחזרה לשיחות שלום עם ישראל.

ירדן מברכת על כל פתרון מדיני למשבר בסוריה והממלכה ההאשמית תעשה כל שביכולתה לתרום לבניה מחדש של סוריה ולסייע לפתרון בדרכי שלום לסכסוך בסוריה ובעיראק. במשבר הנוכחי עמו מתמודדת ירדן, נדרש סיוע של הקהילה הבינלאומית וקיים צורך ברפורמה באירופה בנושא הגירה. רק בעזרת שיתוף פעולה בנושאי ביטחון והגברת הסיוע הכלכלי תוכל ירדן לסייע באופן מועיל לסוריה שלאחר סכסוך.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד