כניסה לחברים רשומיםתמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר: "להתייחס לדאע"ש כארגון זו טעות. דאע"ש הוא טרנד" | ד"ר פיליפ גורדון, בכיר לשעבר בממשל אובמה: " איני יכול להגן על ההחלטה לא לפעול כאשר הקווים האדומים שהוצבו לסוריה נחצו"

שיח גאו-אסטרטגי בהשתתפות בכירים, בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי
תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר: "להתייחס לדאע"ש כארגון זו טעות. דאע"ש הוא טרנד" | ד"ר פיליפ גורדון, בכיר לשעבר בממשל אובמה: " איני יכול להגן על ההחלטה לא לפעול כאשר הקווים האדומים שהוצבו לסוריה נחצו"

שיח גאו-אסטרטגי בהשתתפות בכירים, בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי:

תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר: "להתייחס לדאע"ש כארגון זו טעות. דאע"ש הוא טרנד" |

ד"ר פיליפ גורדון, בכיר לשעבר בממשל אובמה: " איני יכול להגן על ההחלטה לא לפעול כאשר הקווים האדומים שהוצבו לסוריה נחצו"


אתמול (ד') נפתח כנס הרצליה ה-17 של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי. במסגרת הכנס התקיים פאנל בהשתתפות  תמיר פרדו – לשעבר ראש המוסד, הדיפלומט סר ג'ון סויירס - לשעבר ראש שירות המודיעין החשאי הבריטי  (MI6),  השגריר דניס רוס-  יועץ ועמית בכיר, מכון וושינגטון למדיניות המזרח הקרוב; עוזר מיוחד לשעבר לנשיא ברק אובמה ומתאם פעולות הבית הלבן במזרח התיכון, צפון אפריקה והמפרץ הפרסי, ד"ר פיליפ גורדון - עמית בכיר במועצה ליחסי חוץ; עוזר מיוחד לשעבר לנשיא ברק אובמה ומתאם פעולות הבית הלבן למזרח התיכון, צפון אפריקה ואזור המפרץ. מומחה למזה"ת וליחסים בין ארה"ב לאירופה.

במסגרת השיח, התייחסו המשתתפים לאיומים הגלובליים, בראשם דאע"ש והמצב בסוריה. במסגרת זו אמר תמיד פרדו כי, "להתייחס לדאע"ש כארגון הוא טעות. דאע"ש הוא טרנד". לפני מספר שנים, לקח לכוחות הקואליציה 24 שעות לכבוש את מעוזי דאע"ש במוסול, ואילו ב-8 חודשים האחרונים, הניסיון להביסם באותו מקום טרם הצליח".

בנושא הסורי אמר השגריר רוס כי "נדרשים מאות מיליארדי דולרים לשיקום סוריה, איני רואה אף שחקן בקהילה הבינלאומית שמוכן להשקיע סכומים אלו ולכן כל הסכם הפסקת אש יחזיק מעמד במדינה לאורך זמן".  בהתייחסו לנושא הקווים האדומים שנחצו בסוריה, אליהם בחר הנשיא אובמה לא להגיב, אמר ד"ר גורדון כי, "אינו יכול להצדיק את ההחלטה הזאת, וייתכן כי זה היה מונע את השימוש של הסורים בנשק כימי, אך בכל מקרה זה לא היה מסיים את הלחימה במדינה".

המשתתפים דיברו ארוכות גם על הנושא הסעודי וחילופי הממשל במדינה. פרדו, סויירס וגורדון הסכימו כי החדשות על מינוי יורש העצר החדש היה רק עניין של זמן. המשתתפים הסכימו על כך שמדינות המפרץ מעוניינות בקיום יחסים אסטרטגיים שקטים עם ישראל, אך לא יהיו יחסים גלויים עד שלא ייפתר הסכסוך עם הפלסטינים. השגריר רוס: "כולם מבינים את המציאות החדשה, אך הם אינם יכולים להפוך אותה לגלויה לפני שמתייחסים לסכסוך הישראלי-פלסטיני. אבו מאזן אינו מוכן לעשות את הוויתורים הפוליטיים לטובת הסכם ולכן התנאים להסכם טרם הבשילו". פרדו הוסיף "השגת פתרון מדיני עם הפלסטינים לא יפתור את כל הבעיות במזה"ת, אבל יפתור את מרבית הבעיות של מדינת ישראל". סויירס הוסיף בנושא ואמר כי "התנאים להסכם ישראלי-פלסטיני הם הגרועים ביותר מזה מספר עשורים" .

כנס  הרצליה ה- 17, שנערך על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, מתמקד השנה בבחינת מאזן ההזדמנויות, הסיכונים והאתגרים עימם מתמודדת ישראל, בפרוס שנת ה- 70 לעצמאותה. הכנס מפגיש אישים בכירים מהארץ ומעולם בתחומי הממשל, הביטחון, העסקים והאקדמיה, ידון בסוגיות הלאומיות, האזוריות והעולמיות המונחות על סדר היום. 

 

לפרטים נוספים: אירית רדיע, גולדפינגר תקשורת – 054-6699311
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד