כניסה לחברים רשומים"מחמוד עבאס אומר שהוא מנסה להכניע את החמאס, אך בתוך תוכו הוא מנסה לגרור אותנו לתוך עימות ברצועת עזה"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי
"מחמוד עבאס אומר שהוא מנסה להכניע את החמאס, אך בתוך תוכו הוא מנסה לגרור אותנו לתוך עימות ברצועת עזה"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי:

"מחמוד עבאס אומר שהוא מנסה להכניע את החמאס, אך בתוך תוכו הוא מנסה לגרור אותנו לתוך עימות ברצועת עזה"

"יצאנו מרצועת עזה, ואמרנו שאם משם יהיה טרור אז נמחק אותם; היו לא מעט הבטחות כולל שלי, שלא היה להם כיסוי"


היום (ה') בכנס הרצליה ה-17 של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי. במסגרת הכנס התקיים נאום שר הביטחון,  אביגדור ליברמן, במסגרתו התייחס למשבר החשמל בעזה: "משבר החשמל הוא משבר פנים פלסטיני שלא צריך להיכנס אליו בכוח – מחמוד עבאס לא עשה משהו חד פעמי, בכוונתו להמשיך בעתיד לקצץ בכספים עבור דלק ותרופות. זו אסטרטגיה להערכתי כפולה – לפגוע בחמאס וגם לגרור את חמאס לעימות מול ישראל, אחרת לא ברור לי למה לא תיאם את זה איתנו או עם המצרים. המסקנה שלי היא שהוא אומר שהוא מנסה להכניע את החמאס, אך בתוך תוכו הוא מנסה לגרור אותנו לתוך עימות ברצועת עזה”.

לדבריו: "אני פועל מרגע שנכנסתי למשרד הביטחון לפי אסטרטגיה ברורה, אבל על האסטרטגיה ברצועת עזה אי אפשר לדון אפילו בקבינט כי אחרי דקה אראה את זה בתקשורת".

לגבי המצב בסוריה אמר: "מה שקורה לצערי היום בסוריה זה שחיזבאללה מנצל את המצב בסוריה על מנת להבריח מערכות נשק מתוחכמות מסוריה לחיזבאללה בתוך לבנון. ולהגברת הנוכחות בדרום לבנון על הגבול הישראלי. אני מזהיר את המשטר הסורי שהוא מעודד את חיזבאללה והאיראנים להשתמש באדמת סוריה כבסיס, והוא יישא בתוצאות לכך. אנחנו מדינה עם הנהגה אחראית. כרגע יש מו"מ אינטנסיבי בין ארה"ב ורוסיה על אזורי חיץ אני מקווה שיגיעו להסדרים. אך זה לא מונע מאיתנו חופש פעולה להבטיח את האינטרסים הישראלים".

לגבי הנושא הפלסטיני אמר: "ושלא יהיו אשליות – גם כשנגיע לסוף הסכסוך הבעיות לא ייפתרו, להפך. אנחנו לא נסכים לפליט אחד שיחזור לגבולות 67', אפילו לא רבע פליט. סדר העדיפויות צריך להשתנות. לפני הסדר מדיני עם הפלסטינים, הדבר היחיד שיכול להיות הוא הסדר אזורי, לא מתחת לשולחן, אלא מעל השולחן. ראיתי מחקר מעניין לפיו הסדר כזה ייתן לישראל תוספת הכנסה שנתית של 45 מיליארד דולר. הסיבה שלא הגענו להסדר אזורי עד כה הוא היא שמאז 67' לא ניצחנו אף מערכה באמת ,היו לנו מבצעים מזהירים, אבל לא היה צבא כצבא עם תמרון קרקעי, כל השאר היה קרחצן. אנשים אוהבים להתחבר למישהו צעיר בריא ומצליח, וכך גם מדינות. כשאין ניצחון אין ביטחון מהצד השני. גם שיצאנו מרצועת עזה, אמרנו שאם משם יהיה טרור אז נמחק אותם. היו לא מעט הבטחות, כולל שלי, שלא היה להם כיסוי".

עוד התייחס לסוגיית ערביי ישראל: "אני נפגש לא מעט עם ערבים אזרחי ישראל, והם מאוד נאמנים והגיוניים, והם הפנימו שאין עבורם מקום יותר טוב ממדינת ישראל. אני רואה היום הגירה ממדינות ערב, והמקום היחיד שלא רוצים לעזוב זה מדינת ישראל – אין מקום בעולם שהם מקבלים כל כך הרבה חופש דת וביטוי, ולמרות הביקורת העצמית שלנו ושלהם – שהיא מוצדקת – אין מקום יותר טוב עבורם. אני מציע לא להיות שבויים בעובדות: כשהרשימה המשותפת מסרבת לחתום הסכם עודפים עם מרצ כי היא מפלגה ציונית, זה אומר דרשני. כשאיימן עודה לא מגיע להלוויה של פרס אבל הולך לאזכרה של ערפאת ברמאללה, זה אומר דרשני. כשכל הרשימה המשותפת מגנה את הליגה ערבית על כך שהחזירו את חיזבאללה לרשימת ארגוני הטרור, זה אומר דרשני. יש פער בין מה שאנחנו מקבלים בכנסת ומה שאנחנו מרגישים ביום יום."

 כנס  הרצליה ה- 17, שנערך על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, מתמקד השנה בבחינת מאזן ההזדמנויות, הסיכונים והאתגרים עימם מתמודדת ישראל, בפרוס שנת ה- 70 לעצמאותה. הכנס מפגיש אישים בכירים מהארץ ומעולם בתחומי הממשל, הביטחון, העסקים והאקדמיה.  במהלך הכנס יידונו בסוגיות הלאומיות, האזוריות והעולמיות המונחות על סדר היום. 

 

לפרטים נוספים: אירית רדיע, גולדפינגר תקשורת054-6699311
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד