כניסה לחברים רשומים"לאור הפערים הגדולים, חוסר האמון, היעדר נכונות לפשרות משמעותיות מהצד הפלסטיני והעובדה שהרשות איננה מסוגלת לתת מענה ביטחוני הולם לאיומי הטרור, אני מתקשה לראות אפשרות של הגעה להסכם מדיני בשנים הקרובות"

יורם כהן, לשעבר ראש השב"כ בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי
"לאור הפערים הגדולים, חוסר האמון, היעדר נכונות לפשרות משמעותיות מהצד הפלסטיני והעובדה שהרשות איננה מסוגלת לתת מענה ביטחוני הולם לאיומי הטרור, אני מתקשה לראות אפשרות של הגעה להסכם מדיני בשנים הקרובות"

יורם כהן, לשעבר ראש השב"כ בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי:

"לאור הפערים הגדולים, חוסר האמון, היעדר נכונות לפשרות משמעותיות מהצד הפלסטיני והעובדה שהרשות איננה מסוגלת לתת מענה ביטחוני הולם לאיומי הטרור, אני מתקשה לראות אפשרות של הגעה להסכם מדיני בשנים הקרובות"

 

"אני ממליץ, שמראש היעד הריאלי להסכם ישונה ל"מדינה- מינוס" או מדינה פלסטינית עם ריבונות וסמכויות ביטחוניות מוגבלות"

 

במסגרת היום השלישי של כנס הרצליה ה-17 של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי ראש השב"כ לשעבר יורם כהן, הציג תמונת מבט אישית על סיכויי המו"מ המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית. "הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא מהקשים והמורכבים שישנם כיוון שמשולבים בו מספר רבדים, דתיים, לאומיים- טריטוריאליים, תרבותיים ורגשיים. חזון הרשות הפלסטינית קצר וברור- מדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה ירושלים. החזון הישראלי, באשר למעמדם הסופי של השטחים ששוחררו (או נכבשו) לפני יובל במלחמת ששת הימים, עדיין לא הוכרע. יחד עם זאת, נעשו מאמצים רציניים מצד ראשי ממשלות ישראל להגיע להסכם מדיני כולל עם הפלסטינים, במסגרתם הוצעו לפלסטינים הצעות "נדיבות", הכוללות פשרות כואבות לשני הצדדים, הן בתקופת ברק- ערפאת והן בתקופת אולמרט- עבאס. אך כידוע, ההנהגה הפלסטינית לא הסכימה".

 

"לתפיסתי, ההגעה להסדר עם הרשות הפלסטינית הינה אינטרס לאומי ישראלי ויש לשאוף אליו. לאור הפערים הגדולים בין עמדות הצדדים, בעיקר בסוגיות הליבה, היעדר נכונות לפשרות משמעותיות מהצד הפלסטיני, חוסר אמון בין מנהיגי הצדדים והעובדה שהרשות, לדעתי, איננה מסוגלת לתת מענה ביטחוני הולם לאיומי הטרור הקיימים והמתהווים, אני מתקשה לראות אפשרות של הגעה להסכם מדיני בשנים הקרובות".

 

לעניין הסדרי הביטחון, אמר יורם כהן כי, "ההצעה שהועברה לישראל בשנים האחרונות ע"י גורמים בינלאומיים, המניחה כי ניתן לגשר באמצעים טכנולוגיים על הפערים הביטחוניים שייוצרו עקב נסיגת ישראל, להבנתי המקצועית שגויה ומסוכנת, משום שאמצעים טכנולוגיים, מתקדמים ככל שיהיו, אינם נותנים במקרה הזה, מענה מספק לאיומים.

 

אני ממליץ, שמראש היעד הריאלי להסכם ישונה ל"מדינה- מינוס" או מדינה פלסטינית עם ריבונות וסמכויות ביטחוניות מוגבלות. הגעה להסכם דורשת שינוי תפיסתי ותרבותי, ביחד למדינת ישראל, בצמצום משמעותי של ההסתה ובהתמודדות אפקטיבית עם הטרור. בנושא העמדות המדיניות, אני מתרשם כי ההנהגה הפלסטינית תתקשה להתגמש בעמדותיה בכוחות עצמה. לכן נדרשת תמיכה משמעותית של מנהיגי מדינות ערב".

 

כהן הוסיף כי, "אתגר זה עומד לפתחו של הממשל האמריקאי- לגבש חזית משותפת עם ראשי מדינות ערב הבולטות וללחוץ על המנהיגות הפלסטינית, על מנת שזו תתגמש בעמדותיה בסוגיות הליבה. התגמשות זו עשויה להתאפשר רק באם יינתן גיבוי פומבי לעמדות ולמהלכים אלו, בשילוב תמריצים לשחקנים השונים".

כנס  הרצליה ה- 17, שנערך על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, מתמקד השנה בבחינת מאזן ההזדמנויות, הסיכונים והאתגרים עימם מתמודדת ישראל, בפרוס שנת ה- 70 לעצמאותה. הכנס מפגיש אישים בכירים מהארץ ומעולם בתחומי הממשל, הביטחון, העסקים והאקדמיה, ידון בסוגיות הלאומיות, האזוריות והעולמיות המונחות על סדר היום.

לפרטים נוספים: אירית רדיע, גולדפינגר תקשורת – 054-6699311

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד