כניסה לחברים רשומיםמר אבינועם בר-יוסף, מנכ"ל המכון לתכנון מדיניות עם יהודי - "מדיניות ישראל והעם היהודי בחזיתות החדשות"
4/12/2002

מר אבינועם בר-יוסף - מנכ"ל המכון לתכנון מדיניות עם יהודי
"מדיניות ישראל והעם היהודי בחזיתות החדשות"


אחרי הדברים של ארווין קוטלר ושל פרופ' באואר, קשה מאוד לבוא ולדבר על כיוונים בסדר הגודל שלנו לפתרון הבעיה, אבל בכל זאת אני אנסה לדבר על כיוון של התמודדות שמבוסס על העם היהודי דווקא. אתמול בארוחת הצהרים הרבה שר הביטחון החדש שאול מופז לצטט מדברי בן-גוריון. אני מרשה לעצמי להישען על אמירה שמיוחסת דווקא לשר הביטחון לשעבר משה דיין שנהג לומר שהתכנון בישראל לוקח בחשבון מראש את הנס.
המכון לתכנון מדיניות עם יהודי נוסד השנה ביוזמת הסוכנות היהודית כמכון שהובטחה לו עצמאות מקצועית מלאה דווקא כדי להקטין את משקלו של הנס בתהליכי התכנון. זה לא אומר חס וחלילה לוותר על הנס במהלכי הביצוע. במסגרת העיסוק הקודם שלי כעיתונאי בתחום המדיני ובמיוחד בתקופה שבה פעלתי בוושינגטון, התוודיתי והתרשמתי באופן העמוק ביותר מההשפעה היהודית ומהפוטנציאל הטמון בה לחוסן הלאומי של מדינת ישראל.
המכון הוא הראשון מסוגו בעולם העוסק בעתיד היהודי ובסוגיית צמיחתו ושגשוגו של העם היהודי על ידי חשיבה מעמיקה לצורך תכנון ארוך טווח. ייחודיותו גם בכך שצוות ההיגוי הבין מראש שיש לרכז את הכשרונות המקצועיים בעם היהודי, את המוחות שעסקו בתכנון למען האנושות במדינות שונות, אם תרצו את הדניס רוסים ואת הארווין קוטלרים של העולם היהודי שזה עתה שמעתם, כדי שיקדישו מזמנם גם לצורכי תכנון וחשיבה בעבור העם היהודי. שילוב של מקצוענות עם רקע אקדמי.
לקבוצה הזו הצטרפו טובי מקצועני התכנון בישראל. בין התוכניות הראשונות שאושרו על ידי הדירקטוריון הפועל כמועצה מקצועית מנחה, המורכבת רק מאנשי תכנון, פרסום הערכה שנתית על המצב והדינמיקות בעם היהודי. העבודה מתנהלת בהנחייתו המקצועית של תת אלוף במילואים עמוס גלבוע, לשעבר עוזר ראש אמ"ן להערכה. במקביל התפרסם שנתון סטטיסטי לעם היהודי שייכתב בהנחיית פרופ' סרג'יו דלה-פרגולה ויכלול
יוזמה לדמוגרפיה יהודית, מגמות שוטפות, תחזיות והשלכות מדיניות. הפרוייקט מנוהל על ידי פרופ' דלה-פרגולה על פי הזמנת הסוכנות במסגרת המכון. המצב כפי שהוא מסתמן מעורר דאגות רבות לגבי העתיד. בראשית השבוע קיימנו כנס מקצועי ראשון ופרופ' דלה-פרגולה יציג את הנתונים במושב הבא.
יעד נוסף של המכון הוא שיפור מעמדו של העם היהודי בקרב מעצמות עולות שאין להן מסורת תנ"כית. המעצמה הראשונה לטיפול סין. הפרוייקט מנוהל על ידי ד"ר סולומון ולד, לשעבר ראש תחום הביו-טכנולוגיה ב-OCD, הארגון לפיתוח ולשיתוף פעולה כלכלי באירופה.
עוד יקדם המכון שיח מדיניות ומנהיגות יהודית, יפרסם ניירות מדיניות כדוגמת המסמך הראשון על האנטי-יהדות שכתב פרופ' ארווין קוטלר במסגרת המכון. גם פרופ' קוטלר הוא אחד מחברי המועצה המקצועית המנחה והדירקטוריון. המכון יעסוק בהדרכת מקצועני מדיניות, במאמץ לסייע בבניית יכולות חשיבה אסטרטגית ותכנון מדיניות עם יהודי. המכון לא היה יכול לקום ולהקים את התשתית המקצועית שלו בלי שני הדוברים הבאים פרופ' יחזקאל דרור והשגריר דניס רוס.

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד